The Bristol Open 2008

The successor event to the 2005 Wedding Tournament

and the 2006 Bristol International Festival of Backgammon

Bristol, August 29th-31st, 2008


Full results of all backgammon competitions,

including satellites

Thursday 7th at the BCSC

Championship satellite

38 entry, plus auctioned semi-final place; 9 point matches

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
GAZ OWEN beat Roland HerreraGAZ OWEN beat Simonetta HerreraGAZ OWEN beat Peter Edwards
Simonetta Herrera beat Marcus Wrinch
Peter Edwards beat Tim LinePeter Edwards beat Tony Walters
Tony Walters bought a bye for 37

Intermediate satellite

9 entry; 7 point matches

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
STEVE MORRIS beat Steffen NowakSTEVE MORRIS beat Nick HillSTEVE MORRIS beat Lotte Ryan
Nick Hill beat Cynthia Roberts
Lotte Ryan beat John SpragueLotte Ryan beat Simon Hughes
Simon Hughes beat Simon Fahoury

Friday 29th at the Artillery Grounds

Warm-Up Tournament

5 entry, with optional side pools at 5 or 20; 7 point matches

** denotes 20 pool entrant; * denotes 5 pool entrant; prize money/pool prize money in parentheses

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
JOHN CLARK ** beat Neil Young *JOHN CLARK ** beat Tony Walters **JOHN CLARK ** beat Mike Main * (0/5)JOHN CLARK ** beat Peter Bennet **JOHN CLARK ** (95/220) beat Dave Moon ** (40/100)
Tony Walters ** beat Lewis Young *
Mike Main beat * Roland HerreraMike Main * beat Ray Kershaw **
Ray Kershaw ** beat Poul Lindberg **
Peter Bennet ** beat Lars EricssonPeter Bennet ** beat Raj Jansari **Peter Bennet ** beat Steve Morris * (0/5)
Raj Jansari ** beat Ed Turner *
Steve Morris * beat Tim Line **Steve Morris * beat Chris Ternel **
Chris Ternel ** beat Cynthia Roberts *
Dave Moon ** beat Ann Pocknell **Dave Moon ** beat Martin Barkwill **Dave Moon ** beat Steffen Nowak * (0/5)Dave Moon ** beat Gaz Owen * (0/30)
Martin Barkwill ** beat Pia Jeppesen **
Steffen Nowak * beat Cecilia Sparke *
Cecilia Sparke * beat Simonetta Herrera **
Gaz Owen * beat Andy Bell **Gaz Owen * beat Ian Tarr **
Ian Tarr ** beat Mikael Jensen **

Quarter entry Championship satellite

75 entry; 9 point matches

Semi-finalsFinal
MIKAEL JENSEN beat Ann PocknellMIKAEL JENSEN beat Raj Jansari
Raj Jansari beat Rida Hassan

Saturday 30th and Sunday 31st at the Artillery Grounds

CHAMPIONSHIP CATEGORY - 170 entry, with optional side pool at 100

Main flight

15-point matches

* denotes pool entrant; prize money/pool prize money in parentheses

First roundSecond roundThird roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
SIMONETTA HERRERA beat Andy Bell*SIMONETTA HERRERA beat Chris Ternel*SIMONETTA HERRERA beat Angus Sherry*SIMONETTA HERRERA beat Martin Barkwill* (0/300)SIMONETTA HERRERA beat Ann Pocknell (460/0)SIMONETTA HERRERA (2,450/0) beat Julian Fetterlein* (915/1,400)
Chris Ternel* beat Ian Gwynne*
Angus Sherry* beat Andreas Vrhousek
Martin Barkwill* beat Mike HeardMartin Barkwill* beat Rida Hassan*
Rida Hassan* beat Martin Barkwill*
Ann Pocknell beat Miles FarrenAnn Pocknell beat Julian MinwallaAnn Pocknell beat Ed Turner
Julian Minwalla beat Blaine Buchanan
Ed Turner beat Poul Lindberg*Ed Turner beat John Clark*
John Clark* beat Cecilia Sparke
Julian Fetterlein* beat Tony Walters*Julian Fetterlein* beat David StartinJulian Fetterlein* beat Gaz OwenJulian Fetterlein* beat Kazuhiro Shino (460/0)
David Startin beat Michael Soerensen*David Startin beat Nicky Check*
Nicky Check* beat Ray Kershaw
Gaz Owen beat Marcus WrinchGaz Owen beat Lawrence Powell*
Lawrence Powell* beat Michael Michael*
Kazuhiro Shino beat Raj Jansari*Kazuhiro Shino beat Pia Jeppesen*Kazuhiro Shino beat Peter Edwards* (0/300)
Pia Jeppesen* beat Stuart Mann*
Peter Edwards* beat Mark DixonPeter Edwards* beat Peter Bennet*
Peter Bennet* beat Mikael Jensen*

Progressive Consolation flight

11-point matches

prize money in parentheses

First roundSecond roundThird roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Barkwill beat Gaz OwenMartin Barkwill beat Peter EdwardsLAWRENCE POWELL beat Martin BarkwillLAWRENCE POWELL (915) beat Cecilia Sparke (460)
Peter Edwards beat Ed Turner
Pia Jeppesen beat Julian MinwallaJohn Clark beat Pia JeppesenLAWRENCE POWELL beat John Clark
John Clark beat David Startin
LAWRENCE POWELL received a bye when Angus Sherry did not attendLAWRENCE POWELL beat Rida Hassan
Rida Hassan beat Peter Bennet
Cecilia Sparke beat Raj JansariCecilia Sparke beat Miles FarrenCecilia Sparke beat Mikael JensenCecilia Sparke beat Dave Moon
Miles Farren beat Andreas Vrhousek
Mikael Jensen beat Michael MichaelMikael Jensen beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Marcus Wrinch
Mike Heard beat Tony WaltersDave Moon beat Mike HeardDave Moon beat Ian Gwynne
Dave Moon beat Nicky Check
Mark Dixon beat Blaine BuchananMark Dixon beat Ray KershawIan Gwynne beat Mark Dixon
Ray Kershaw beat Poul Lindberg
Michael Soerensen beat Chris TernelIan Gwynne beat Michael Soerensen
Ian Gwynne beat Andy Bell

Last Chance flight

7-point matches

prize money in parentheses

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
MICHAEL SOERENSEN beat Ray KershawMICHAEL SOERENSEN beat Andreas VrhousekMICHAEL SOERENSEN beat Rida HassanMICHAEL SOERENSEN (310) beat Mike Heard (150)
Andreas Vrhousek beat Marcus Wrinch
Rida Hassan beat Blaine BuchananRida Hassan beat Peter Bennet
Peter Bennet beat Julian Minwalla
Mike Heard beat Mark DixonMike Heard beat Chris TernelMike Heard beat Poul Lindberg
Chris Ternel beat Michael Michael
Poul Lindberg beat Tony WaltersPoul Lindberg beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Nicky Check

INTERMEDIATE CATEGORY - 30 entry, with optional side pool at 30

Main flight

11-point matches

* denotes pool entrant; prize money/pool prize money in parentheses.

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
DEREK CLEW beat Steve MorrisDEREK CLEW beat Nick Hill* (0/27.5)DEREK CLEW beat Simon Hughes (35/0)DEREK CLEW (195/0) beat Pat Holly (70/0)
Nick Hill* beat Jim Best
Simon Hughes beat Ralph Eskinazi*Simon Hughes beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat Fak Laight*
Pat Holly beat Steffen NowakPat Holly beat Richard OwsleyPat Holly beat Richard Holness* (35/125)
Richard Owsley beat Martin Hemming
Richard Holness* beat John Sprague*Richard Holness* beat Phil Doubtfire* (0/27.5)
Phil Doubtfire* beat Chris Roberts

Progressive Consolation flight

7-point matches

prize money in parentheses

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Phil Doubtfire beat Nick HillRichard owsley beat Phil DoubtfireRALPH ESKINAZI (70) beat Richard Owsley (35)
Richard Owsley beay Cynthia Roberts
Martin Hemming beat John SpragueSteffen Nowak beat Martin HemmingRALPH ESKINAZI beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Fak Laight
Steve Morris beat Jim BestRALPH ESKINAZI beat Steve Morris
RALPH ESKINAZI beat Chris Roberts

Last Chance flight

5-point matches

prize money in parentheses

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
FAK LAIGHT beat Steve MorrisFAK LAIGHT beat Cynthia RobertsFAK LAIGHT (25) beat Martin Hemming (15)
Cynthia Roberts beat Chris Roberts
Martin Hemming beat John SpragueMartin Hemming beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Nick Hill

CLOCK BLITZ #1 - 10 entry, 90% return

5-point matches; 2 minutes total time allocation, with 10 seconds delay

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
MARCUS WRINCH beat Mark DixonMARCUS WRINCH beat Richard HolnessMARCUS WRINCH (72) beat Steve Morris
Richard Holness beat Cynthia Roberts
Steve Morris beat Tony WaltersSteve Morris beat Michael Michael
Michael Michael beat Lawrence Powell

Full results of the Wedding Tournament 2005

Full results of the Bristol International Festival of Backgammon 2006

Full results of the Bristol Open 2009

Full results of the Bristol Open 2010