The Brunel Trophy 2019


The 2019 tournament draws and results

The 2019 tournament rules

2019 qualification standings

The qualification process for the 2019 tournament

The 2019 tournament draws and results

The draw for the sixth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, August 15th.
Matches are to be completed by September 19th.
It reads (complete with results and prior defeats in parentheses):
Simon Hughes (0) received a bye
Neil Young (1) versus Adam Sinclair (1)
Nick Barham (1) versus Ismail Yilmaz (1)
Miles Farren (1) versus Cecilia Sparke (1)
Jim Green (0) versus Chris Rogers (1)

The draw for the fifth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, July 11th.
Matches were to be completed by August 15th.
It reads (complete with results and prior defeats in parentheses):
Jim Green (0) received a bye
Cecilia Sparke (1) beat Steffen Nowak (1)
Simon Hughes (0) beat Stephen Little (1)
Chris Rogers (1) beat Gaz Owen (1)
Ismail Yilmaz (1) beat Daniel Eldridge (1)
Neil Young (1) beat Miles Farren (0)
Adam Sinclair (1) beat Nick Barham (0)

The draw for the fourth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, June 6th.
Matches were to be completed by July 11th.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Nick Barham (0) received a bye
Daniel Eldridge (1) beat Paul Watts (1)
Neil Young (1) beat Steffen Nowak (0)
Jim Green (0) beat Cliff Blofield (1)
Gaz Owen (1) beat Kev Peters (1)
Cecilia Sparke (1) beat Adam Sinclair (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Tim Line (1)
Chris Rogers (1) beat Simonetta Herrera (1)
Miles Farren (0) beat Stephen Little (0)
Simon Hughes (0) beat Fred North (1)

The draw for the third round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, May 2nd.
Matches were to be completed by June 6th.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Adam Sinclair (0) received a bye
Nick Barham (0) beat Cecilia Sparke (0)
Paul Watts (1) beat Cliff Blofield (0)
Gaz Owen (1) beat Andy Boysan (1)
Simon Hughes (0) beat Tom Chapman (1)
Steffen Nowak (0) beat Phil Charlton (1)
Daniel Eldridge (1) beat Chris Hughes (1)
Miles Farren (0) beat Frank Jones (1)
Kev Peters (1) beat Adrian Farthing (1)
Jim Green (0) beat Neil Young (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Roland Herrera (1)
Simonetta Herrera (1) beat Richard Owsley (1)
Stephen Little (0) beat Tim Line (0)
Fred North (1) beat James Lintell-Smith (1)
Chris Rogers (1) beat Mike Smith (1)

The draw for the second round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, March 28th.
Matches were to be completed by May 2nd.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Cecilia Sparke (0) received a bye
Simon Hughes (0) beat Simon Baker (1)
Nick Barham (0) beat Chris Rogers (0)
Cliff Blofield (0) beat Alan Parfitt (1)
Miles Farren (0) beat Andy Boysan (0)
Tom Chapman (1) beat Simonetta Herrera (0)
Tim Line (0) beat Phil Charlton (0)
Daniel Eldridge (1) beat Fred North (0)
Adam Sinclair (0) beat Adrian Farthing (0)
Stephen Little (0) beat Mary French (1)
Jim Green (0) beat Eamonn Reay (1)
Frank Jones (1) beat Ian Hedges (1)
Roland Herrera (1) beat Mike Smith (0)
Chris Hughes (1) beat Mathew Nicholls (1)
James Lintell-Smith (1) beat Kev Peters (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Steve Morris (1)
Steffen Nowak (0) beat Dave Pym (1)
Gaz Owen (1) beat Richard Owsley (0)
Neil Young (0) beat Ed Turner (1)
Paul Watts (1) beat Jordan White (1)

The draw for the first round of the 2019 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 21st.
Matches were to be completed by March 28th.
It read (complete with results):
Miles Farren beat James Lintell-Smith
Stephen Little beat Ian Hedges
Simon Hughes beat Gaz Owen
Neil Young beat Jordan White
Chris Rogers beat Dave Pym
Cliff Blofield beat Ismail Yilmaz
Cecilia Sparke beat Ed Turner
Richard Owsley beat Paul Watts
Kev Peters beat Alan Parfitt
Steffen Nowak beat Roland Herrera
Andy Boysan beat Eamonn Reay
Nick Barham beat Chris Hughes
Simonetta Herrera awarded a free pass to round two because Dan Lowe has resigned from the competition
Adrian Farthing beat Steve Morris
Phil Charlton beat Simon Baker
Fred North beat Mathew Nicholls
Mike Smith beat Mary French
Tim Line beat Frank Jones
Adam Sinclair beat Tom Chapman
Jim Green beat Daniel Eldridge

The 2019 tournament rules

All matches in the competition are to be played to 11 points.
The competition features a revolutionary double elimination format -- read on.
Draws are to be made, starting with the first round draw in February, every 5 weeks or so -- next scheduled draw date to be announced when the current draw has been made.
No previously drawn pairings will be allowed, unless this should become unavoidable late in the competition.
Results not reported by the time of the next draw shall be deemed a defeat for both players unless evidence is presented to the Director which demonstrates that blame can be attributed to one of the players rather than both.
Players losing for the first time in the competition stay in for the next draw.
Players losing for a second time are eliminated.
Where a bye is needed, this will be awarded to the player who has lost fewest matches in the competition so far. Where a tie-break is needed, this will be decided by the number of wins achieved in the competition by all of a player's opponents. In the event of two or more equal records, this will be subject to a draw.
No player will receive more than one bye during the competition, unless all remaining players have already received one.
Ties are then continued until all bar one player has lost twice.
That remaining player is the winner.
The total prize pool amounts to 1,050, made up from the following elements:
Sponsor's basic prize fund: 250;
Entry fee elements to be paid by the players: 800. (This will include entry fees for intermediate qualifiers, which the sponsor will pay in full).
The total will be divided amongst the top five players, as follows: 1st 500; 2nd 250; 3rd 150; 4th 100; 5th 50.
In the event of players finishing equal the prizes will be shared between those players.

2019 qualification standings

Qualification race: during 2018 for 2019

The number of points gained by each individual player as at the year end is:
44: Roland Herrera, Simonetta Herrera.
43: IAN TARR.
40: Stephen Little.
39: Daniel Eldridge.
38: TIM LINE, Cynthia Roberts.
36: Steve Morris.
32: ALEX HODGE.
31: NICK BARHAM.
30: GAZ OWEN.
28: Richard Owsley.
27: ADAM SINCLAIR.
21: Simon Hughes.
17: Chris Rogers.
13: Tony Walters.
12: Ian Hedges.
10: John Curran; Mandy Macdonald.
8: CECILIA SPARKE.
7: Chris Hughes, Jordan White.
5: SIMON BAKER, Jason Champion, Jim Green.
4: Cliff Blofield, Andy Boysan, Tom Chapman, Steffen Nowak, ED TURNER.
3: Marcus Evans, Adrian Farthing, Frank Jones, Dan Lowe, Rufus Rozelaar.
2: Ian Anderson, Derek Clew, Steve Cox, Miles Farren, Wayne Felton, Mary French, Hugh Swann.
###########################################################
1: Giles Ashton, Richard Biddle, Caroline Boulton, Drew Caudwell, John Chester, Anna Clarke, George Devlin, George Georgiou, Elias Hamati, Julia Hayward, John Hurst, Michihito Kageyama, Garry Kallos, Mike Kleinsteuber, Jerry Limb, James Lintell-Smith, Stuart Mann, MATHEW NICHOLLS, Fred North, Luke Owen, Chas Perry, Dave Pym, Jysen Quah, Mike Smith, Damian Thomson, Allen Tish, PAUL WATTS, Seb Wilkinson, David Wilson, Pete Wright, Neil Young.
0: CARWYN JENKINS.

The qualification process for the 2019 tournament

For competitions entered during the whole of 2018, points are awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2018 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following sixteen achievements:
2018 Brunel Trophy winner (CECILIA SPARKE) and runner-up (ED TURNER); 2018 Premier One champion (SIMON BAKER) and runner-up (GAZ OWEN); 2018 Bristol Masters winner (ALEX HODGE) and runner-up (PAUL WATTS); 2018 Bristol Grand Prix winner (ALEX HODGE) and runner-up (IAN TARR); 2018 Premier Two Blue champion (TIM LINE); 2018 Premier Two Red champion (ADAM SINCLAIR); 2018 Premier Three champion (CARWYN JENKINS); 2018 Conference champion (MATHEW NICHOLLS); 2018 GP30 champion (GAZ OWEN); 2018 GP5 champion (NICK BARHAM); 2018 Speedgammon champion (IAN TARR); 2018 Handicap Trophy champion (ADAM SINCLAIR). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There will also be at least three "Director's Picks" to augment the field.


Brunel Trophy home page
2018 Brunel Trophy details
Past Brunel Trophy details
Sponsorship page
Back to home page