Bristol Intermediate Grand Prix history

Contents

Tables for all years of IGP competition
with full tournament results


2016

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (4) result(s) of meetings of the players in question, if any; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which has not yet been played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6Int.
Trophy
#7#8#9#10#11#12
Jan14Feb11Mar10Apr14May12Jun9Jun16Jul14Aug11Sep8Oct13Nov10Dec8
DANIEL ELDRIDGE1235....45.501035.7025.
Cliff Blofield2131....25102510102625..
Carwyn Jenkins31301535...10...70...
Rufus Rozelaar411525..1080........
Bob Markham596.7026..........
Tom Chapman690....10.10.70....
Matt Robson785......85......
Warner Solomon855..4015.........
Marcus Evans955....45.10......
Alin Buzescu1045...45.........
Matt Hopkins1140.....40.......
Robin Gunney1235........35....
Mark Wait132525............
Matt Black14=10.........10...
John Curran14=10......10......
Aelwyn Elias14=10..10..........
Steve Elias14=10..10..........
Richard Gazzard14=10.....10.......
Jim Green14=1010............
George Jakeway14=10.........10...
Frank Jones14=10.....10.....10.
David Schick14=1010............
Natalie Singh14=10......10......
John Sprague14=10....10........
Alex Yate14=10.....10.......

2016 results:

Tournament #1, Rainbow Casino, January 14

Tournament #2, Rainbow Casino, February 11

Tournament #3, Lesters 98, Rainbow Casino, March 10

Tournament #4, Rainbow Casino, April 14

Tournament #5, Rainbow Casino, May 12

Tournament #6, Lesters 99, Rainbow Casino, June 9

Intermediates Trophy, Rainbow Casino, June 16th

Tournament #7, Rainbow Casino, July 14

Tournament #8, Rainbow Casino, August 11

Tournament #9, Lesters 100, Rainbow Casino, September 8

Tournament #10, Rainbow Casino, October 13

Tournament #11, Rainbow Casino, November 10

Tournament #12, Lesters 101, Rainbow Casino, December 8


2015

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan15Feb12Mar12Apr9May14Jun11Jul9Aug13Sep10Oct1Oct8Nov12Dec10
ISMAIL YILMAZ1160.45.10.....354525.
Ian Hedges2100......10..701010.
Carwyn Jenkins350............50
Lily Owsley445.......45.....
Paul Male545...10....10.25..
Colin Sara640..40..........
Tom Chapman740........3010...
Matt Walder836..36..........
Dave Street926..26..........
Marcus Evans10=25...25.........
Jim Green10=25..........25..
Alin Buzescu12=10...........10.
Alexe Marin12=10.......10.....
Warner Solomon12=10.10...........
Horst Stenzel12=10.........10...
Derek Wright12=10...10.........
Pete Wright12=10........10....

2015 results:

Tournament #1, BCSC, January 15

Tournament #2, BCSC, February 12

Tournament #3, Lesters 94, BCSC, March 12

Tournament #4, BCSC, April 9

Tournament #5, BCSC, May 14

Tournament #6, Lesters 95, BCSC, June 11

Tournament #7, BCSC, July 9

Tournament #8, BCSC, August 13

Tournament #9, Lesters 96, BCSC, September 10

Intermediates Trophy, BCSC, October 1

Tournament #10, BCSC, October 8

Tournament #11, BCSC, November 12

Tournament #12, Lesters 97, BCSC, December 10


2014

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan9Feb13Mar13Apr10May8Jun12Jul10Aug14Sep11Oct2Oct9Nov13Dec11
JOHN CHESTER1251353010D3510D22D10D25D10D35453536
Chris Hughes223510D35.6010D10.355010.35.
Stephen Little3186.......451010257026
Rob Brito4135703530..........
Horst Stenzel585.........85...
Dave Cank675152510......25...
Adam Sinclair760...........5010
Matt Walder840..40..........
Warner Solomon935.....10...25...
Paul Kirwin10=20....10.10......
Colin Sara10=20.........1010..
Tom Chapman1210.......10.....

2014 results:

Tournament #1, BCSC, January 9

Tournament #2, BCSC, February 13

Tournament #3, Lesters 90, BCSC, March 13

Tournament #4, BCSC, April 10

Tournament #5, BCSC, May 8

Tournament #6, Lesters 91, BCSC, June 12

Tournament #7, BCSC, July 10

Tournament #8, BCSC, August 14

Tournament #9, Lesters 92, BCSC, September 11

Intermediates Trophy, BCSC, October 2

Tournament #10, BCSC, October 9

Tournament #11, BCSC, November 13

Tournament #12, Lesters 93, BCSC, December 11


2013

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan9Feb13Mar14Apr11May9Jun13Jul11Aug8Sep12Oct3Oct10Nov14Dec12
CHRISSY CARTER1281703510D.10.353536...60
James Newman2180...103510..3085.10.
Peter Thistlewood3145.........50.4550
Eamonn Reay4137........3625.6016
Alexi Solomou5105....95....10...
Marisa Thornton-Wood645...45.........
Adrian Barnes725.........25...
Alan David8=20...10.10.......
Pete Wright8=201010...........
Dimitrios Panagiotopoulos10=16.....16.......
Colin Sara10=16............16
Zuber Azad12=1010............
John Chester12=10............10
Neil Edwards12=1010............
Kia Tandeseh12=10.........10...
Angie Vick12=10.........10...
Matt Walder12=10.........10...

2013 results:

Tournament #1, BCSC, Wednesday January 9

Tournament #2, BCSC, Wednesday February 13

Tournament #3, Lesters 86, BCSC, March 14

Tournament #4, BCSC, April 11

Tournament #5, BCSC, May 9

Tournament #6, Lesters 87, BCSC, June 13

Tournament #7, BCSC, July 11

Tournament #8, BCSC, August 8

Tournament #9, Lesters 88, BCSC, September 12

Intermediates Trophy, BCSC, October 3

Tournament #10, BCSC, October 10

Tournament #11, BCSC, November 14

Tournament #12, Lesters 89, BCSC, December 12


2012

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan12Feb9Mar8Apr11May10Jun14Jul12Aug9Sep13Oct4Oct11Nov8Dec13
ALEX HODGE285.......701085453540
John Sprague105...105.........
Gary Plant100.........6535..
Steve Smith70...70.........
Tina Mullins6725.42..........
Stephen Thomas60....10....4010..
Colin Sara45.........10.35.
Lily Owsley35.35...........
Shadow Hamilton25.........25...
Mikko Laihon25.........25...
Fred North25.........25...
Peter Thistlewood25.........25...
Pete Wright25...25.........
Andy Brown20......10..10...
Chrissy Carter20.........1010..
Adrian Barnes10.........10...
Matt Black10...10.........
Brendon Byrne10.........10...
Pearl Foster10.........10...
Paul Kirwin10........10....

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund of 16 funded engraving and engraved mementoes for the top two.

2012 results:

Tournament #1, BCSC, January 12

Tournament #2, BCSC, February 9

Tournament #3, Lesters 82, BCSC, March 8

Tournament #4, BCSC, April 11

Tournament #5, BCSC, May 10

Tournament #6, Lesters 83, BCSC, June 14

Tournament #7, BCSC, July 12

Tournament #8, BCSC, August 9

Tournament #9, Lesters 84, BCSC, September 13

Intermediates Trophy, BCSC, October 4

Tournament #10, BCSC, October 11

Tournament #11, BCSC, November 8

Tournament #12, Lesters 85, BCSC, Wednesday December 13


2011

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) highest percentage of wins in all IGP matches throughout the season; (5) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan13Feb10Mar10Apr14May12Jun9Jul14Aug11Sep8Oct6Oct13Nov10Dec7
HADI KERMANI148...4510483510.....
Mandy Macdonald125...100.....25...
John Corrado120.........65351010
Matt Black116......25453610...
Bahman Salahshour115..8035.........
Fred North85.........85...
Manesh60..50.....10....
Shadow Hamilton45....45........
Lily Owsley25.........25...
Mikko Laihon25.........25...
Anne Buchanan1010............
Anne Foreman10..10..........
Jim Goodwin10.........10...
Julia Griffith10.........10...
Steve Miles10.........10...
Gary Plant10.........10...
John Sprague10............10

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund of 16 funded engraving and engraved mementoes for the top two.

2011 results:

Tournament #1, BCSC, January 13

Tournament #2, BCSC, February 10

Tournament #3, Lesters 78, BCSC, March 10

Tournament #4, BCSC, April 14

Tournament #5, BCSC, May 12

Tournament #6, Lesters 79, BCSC, June 9

Tournament #7, BCSC, July 14

Tournament #8, BCSC, August 11

Tournament #9, Lesters 80, BCSC, September 8

Intermediates Trophy, BCSC, October 6

Tournament #10, BCSC, October 13

Tournament #11, BCSC, November 10

Tournament #12, Lesters 81, BCSC, Wednesday December 7


2010

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.
Trophy
#10#11#12
Jan14Feb11Mar11Apr8May13Jun10Jul8Aug19Sep9Sep30Oct14Nov11Dec8
SEAN HOPSON1315..110..401010508510..
James Lintell-Smith2296..16.60....25.18510
Pam Jakeway3140...2510.105......
Jamie Nevill4105.10...10...50.35.
Mandy Macdonald5105.40..351010..10...
Shay Baabahar610050...50........
Shadow Hamilton710045...1010...25..10
George Jakeway895...1075.10......
Lotte Ryan980.........103535.
Ian Hayes1070............70
John Sprague1160............60
Anne Buchanan123010.10..10.......
Colin Sara1325.25...........
Pearl Foster14=10.........10...
Harry Kauntze14=10.........10...
Duncan Lee14=10..10..........

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund of 28 funded engraving, engraved mementoes and prize money for the top two.

2010 results:

Tournament #1, BCSC, January 14

Tournament #2, BCSC, February 11

Tournament #3, Lesters 74, BCSC, March 12

Tournament #4, BCSC, April 8

Tournament #5, BCSC, May 13

Tournament #6, Lesters 75, BCSC, June 10

Tournament #7, BCSC, July 8

Tournament #8, BCSC, August 12

Tournament #9, Lesters 76, BCSC, September 9

Intermediates Trophy, BCSC, September 30

Tournament #10, BCSC, October 14

Tournament #11, BCSC, November 11

Tournament #12, Lesters 77, BCSC, December 8


2009

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10Int.Tr.#11#12
Jan8Feb12Mar12Apr9May14Jun11Jul9Aug13Sep10Oct8Oct15Nov12Dec9
JOHN PLUMMER1230....175......2530
Malcolm Patterson2220.35.3570.25...103510
Tim Parker3145....60.....85..
Pam Jakeway4145...1030.95..10...
George Jakeway5115...2525101010.35...
Anne Buchanan676............76
Duncan Lee768........68....
Shay Baabahar860.........60...
Rufus Rozelaar960......3525.....
Chas Perry1055.......10..3510.
John Sprague1150............50
John Udeh1240..40..........
Ali Ozbilen1330..30..........
Roger Coram1426..26..........
Jim Best15=25...........25.
Jim Goodwin15=25...........25.
Anne Ryder1720.10........10..
Michal Ciupak18=10....10........
Chris Roberts18=1010............
Pete Wright18=10.....10.......
Shadow Hamilton18=10..........10..

2009 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Peter Edwards beat Stuart MannPeter Edwards beat Blaine BuchananPeter Edwards beat Tim LinePeter Edwards beat Simonetta HerreraPeter Edwards beat Steve Morris
Blaine Buchanan beat Gaz Owen
Tim Line beat Marcus Wrinch
Simonetta Herrera beat CHRIS ROBERTSSimonetta Herrera beat Neil YoungSimonetta Herrera beat Ian Preston
Neil Young beat Miles Farren
Ian Preston beat Roland HerreraIan Preston beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Ian Tarr
Steve Morris beat Simon HughesSteve Morris beat Richard OwsleySteve Morris beat Simon Temme
Richard Owsley beat Tony Walters
Simon Temme beat Ed TurnerSimon Temme beat Drew Caudwell
Drew Caudwell beat Cynthia Roberts

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simon Hughes beat Ed TurnerSimon Hughes beat Tony WaltersSimon Hughes beat Stuart Mann
Tony Walters beat Miles Farren
Stuart Mann beat Ian TarrStuart Mann beat Roland Herrera
Ian Tarr beat Gaz Owen
Roland Herrera beat Marcus WrinchRoland Herrera beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat CHRIS ROBERTS

BCSC, February 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simonetta Herrera beat Marcus WrinchSimonetta Herrera beat Gaz OwenSimonetta Herrera beat MALCOLM PATTERSONSimonetta Herrera beat Ed Turner
Gaz Owen beat Simon Hughes
MALCOLM PATTERSON ** beat Cecilia SparkeMALCOLM PATTERSON received a bye when Stuart Mann resigned
Stuart Mann beat Tim Line
Ed Turner beat Ian PrestonEd Turner beat Blaine BuchananEd Turner beat Peter Edwards
Blaine Buchanan beat Steve Morris
Peter Edwards beat Neil YoungPeter Edwards beat Miles Farren
Miles Farren beat Tony WaltersMiles Farren beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Ian Tarr

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Neil YoungIan Tarr beat Cecilia SparkeIan Tarr beat Ian Preston
Cecilia Sparke beat Tim Line
Ian Preston beat Tony WaltersIan Preston beat Marcus Wrinch
Marcus Wrinch beat ANNE RYDERMarcus Wrinch beat Steve Morris
Steve Morris beat Simon Hughes

BCSC, March 12

Lesters Trophy 70: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
MAIN FLIGHT:
Second round: JOHN UDEH ** beat Blaine Buchanan.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: ROGER CORAM ** beat Steffen Nowak.

BCSC, April 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Gaz Owen beat Miles FarrenGaz Owen beat Peter EdwardsGaz Owen beat Tim LineGaz Owen beat Marcus Wrinch
Peter Edwards beat Lewis Young
Tim Line beat Ian TarrTim Line beat Julian Fetterlein
Julian Fetterlein beat Richard Holness
Marcus Wrinch beat PAM JAKEWAYMarcus Wrinch beat Richard OwsleyMarcus Wrinch beat Simon TemmeMarcus Wrinch beat Neil Young
Richard Owsley beat Phillip Hill
Simon Temme beat GEORGE JAKEWAYSimon Temme beat Ian Preston
Ian Preston beat Steve Morris
Neil Young beat Ed TurnerNeil Young beat Malcolm Patterson
MALCOLM PATTERSON ** beat Tony Walters

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Richard HolnessIan Tarr beat Lewis YoungIan Tarr beat GEORGE JAKEWAYIan Tarr beat Ed Turner
Lewis Young beat PAM JAKEWAY
GEORGE JAKEWAY ** beat Miles Farren
Ed Turner beat Steve MorrisEd Turner beat Tony Walters
Tony Walters beat Phillip Hill

BCSC, May 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
JOHN PLUMMER ** beat Phillip HillJOHN PLUMMER **** beat Peter EdwardsJOHN PLUMMER beat TIM PARKERJOHN PLUMMER **** beat Ian TarrJOHN PLUMMER ** beat Steffen Nowak
TIM PARKER ** beat Steve MorrisTIM PARKER ** beat Ian Preston
Ian Preston beat Simon Hughes
Ian Tarr beat Miles FarrenIan Tarr beat GEORGE JAKEWAY
GEORGE JAKEWAY beat PAM JAKEWAY
Steffen Nowak beat Neil YoungSteffen Nowak beat Richard OwsleySteffen Nowak beat MALCOLM PATTERSON
Richard Owsley beat Tony Walters
MALCOLM PATTERSON **** beat Ed TurnerMALCOLM PATTERSON ** beat Simon Temme
Simon Temme beat MICHAL CIUPAK

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat Peter EdwardsEd Turner beat Steve MorrisEd Turner beat Phillip Hill
Steve Morris beat Neil Young
Phillip Hill beat Simon HughesPhillip Hill beat Pam Jakeway
PAM JAKEWAY beat MICHAL CIUPAKPAM JAKEWAY ** beat Tony Walters
Tony Walters beat Miles Farren

BCSC, June 11

Lesters Trophy 71: click here for full results


There were no bonus points awarded.

BCSC, July 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Dave Ablett beat Richard OwsleyDave Ablett beat Steffen NowakDave Ablett beat Ian TarrDave Ablett beat Gaz OwenDave Ablett beat Stuart Mann
Steffen Nowak beat Ed Turner
Ian Tarr beat GEORGE JAKEWAYIan Tarr beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Simonetta Herrera
Gaz Owen beat Ian PrestonGaz Owen beat MALCOLM PATTERSONGaz Owen beat Marcus Wrinch
MALCOLM PATTERSON beat PAM JAKEWAY
Marcus Wrinch beat Blaine BuchananMarcus Wrinch beat RUFUS ROZELAAR
RUFUS ROZELAAR ** beat Simon Temme
Stuart Mann beat Steve MorrisStuart Mann beat Neil YoungStuart Mann beat Simon HughesStuart Mann beat Peter Edwards
Neil Young beat Lewis Young
Simon Hughes beat Tony Walters
Peter Edwards beat Miles FarrenPeter Edwards beat Cecilia Sparke
Cecilia Sparke beat Todd Young

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PAM JAKEWAY ** beat Richard OwsleyPAM JAKEWAY ** beat Tony WaltersPAM JAKEWAY **** beat Ed TurnerPAM JAKEWAY ** beat Ian Preston
Ed Turner beat Lewis Young
Ian Preston beat Blaine BuchananIan Preston beat Simon TemmeIan Preston beat Miles Farren
Simon Temme beat Simonetta Herrera
Miles Farren beat GEORGE JAKEWAYMiles Farren beat Todd Young
Todd Young beat Steve Morris

BCSC, August 13

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Gaz Owen beat GEORGE JAKEWAYGaz Owen beat Lewis YoungGaz Owen beat Neil YoungGaz Owen beat Steffen Nowak
Lewis Young beat CHAS PERRY
Neil Young beat RUFUS ROZELAARNeil Young beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Miles Farren
Steffen Nowak beat Julian FetterleinSteffen Nowak beat Tony WaltersSteffen Nowak beat Simon Temme
Tony Walters beat Ian Preston
Simon Temme beat Todd YoungSimon Temme beat Simon Hughes
Simon Hughes beat Marcus Wrinch

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
Miles Farren beat CHAS PERRYMiles Farren beat Todd YoungMiles Farren beat Ian Preston
Todd Young beat Marcus Wrinch
Ian Preston beat GEORGE JAKEWAYIan Preston beat RUFUS ROZELAAR
RUFUS ROZELAAR ** beat Julian Fetterlein

BCSC, September 10

Lesters Trophy 72: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
CONSOLATION FLIGHT:
Quarter-finals: DUNCAN LEE **** beat Ian Tarr.
Semi-finals: DUNCAN LEE **** beat Steffen Nowak.

BCSC, October 8

Main flight

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Julian Fetterlein beat PAM JAKEWAYJulian Fetterlein beat Simon HughesJulian Fetterlein beat Roland HerreraJulian Fetterlein beat Ian Tarr
Simon Hughes beat Steve Morris
Roland Herrera beat Juanita FerrerRoland Herrera beat Peter Edwards
Peter Edwards beat GEORGE JAKEWAY
Ian Tarr beat Simon TemmeIan Tarr beat Gaz OwenIan Tarr beat Steve Ferrer
Gaz Owen beat SHAY BAABAHAR
Steve Ferrer beat Marcus WrinchSteve Ferrer beat Simonetta Herrera
Marcus Wrinch beat Stuart Mann
Simonetta Herrera beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
SHAY BAABAHAR beat PAM JAKEWAYSHAY BAABAHAR ** beat Juanita FerrerSHAY BAABAHAR ** beat Marcus Wrinch
Juanita Ferrer beat GEORGE JAKEWAY
GEORGE JAKEWAY **** beat Ed Turner
Marcus Wrinch beat Stuart MannMarcus Wrinch beat Simon Temme
Simon Temme beat Steve Morris

BCSC, October 15th

8th Intermediates Trophy: click here for full results

BCSC, November 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Marcus WrinchIan Tarr beat Michael SoerensenIan Tarr beat Steffen NowakIan Tarr beat Simonetta HerreraIan Tarr beat Tim Line
Michael Soerensen beat Neil Young
Steffen Nowak beat Roland HerreraSteffen Nowak beat Ian Preston
Ian Preston beat Steve Morris
Simonetta Herrera beat CHAS PERRYSimonetta Herrera beat MALCOLM PATTERSONSimonetta Herrera beat Cecilia Sparke
MALCOLM PATTERSON ** beat Blaine Buchanan
Cecilia Sparke beat JOHN PLUMMER
Tim Line beat Peter EdwardsTim Line beat JIM BESTTim Line beat Gaz Owen
JIM BEST ** beat Simon Temme
Gaz Owen beat Simon HughesGaz Owen beat JIM GOODWIN
JIM GOODWIN ** beat Richard Owsley

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Peter Edwards beat CHAS PERRYPeter Edwards beat Blaine BuchananPeter Edwards beat Roland HerreraPeter Edwards beat Neil Young
Blaine Buchanan beat Richard Owsley
Roland Herrera beat Simon Hughes
Simon Hughes beat Marcus Wrinch
Neil Young beat Simon TemmeNeil Young beat JOHN PLUMMER
JOHN PLUMMER ** beat Steve Morris

BCSC, December 9

Lesters Trophy 73: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
MAIN FLIGHT:
Second round: JOHN SPRAGUE **** beat Gaz Owen.
CONSOLATION FLIGHT:
Quarter-finals: ANNE BUCHANAN ** beat Simon Hughes.
Semi-finals: ANNE BUCHANAN ** beat Julian Fetterlein.
Final: ANNE BUCHANAN beat ** Neil Young.

2008

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8Int.Tr.#9#10#11#12
Jan10Feb14Mar13Apr10May8Jun12Jul10Aug14Sep4Sep11Oct9Nov13Dec11
DEREK CLEW1760...70130..35851107595160
Lewis Young2266.355025D452625D252510D60..
John Sprague3190....351050.501035..
Simon Temme4170.......25..604540
Richard Holness516035.10...104010.1540.
Colin Sara69575.......10.10..
Nick Hill780....60...10..10.
George Jakeway870...60......10..
Mike Webb960..........2535.
Chris Roberts105525.....10...20..
Helen Clew11=25........25....
Giorgos Kalogridis11=25........25....
David Olmo11=2525............
Costas Efthymiou142010.......10....
Pete Wright1516.........16...
Jim Best16=10.......10.....
Malcolm Patterson16=10...10.........
Gabriela Perales16=1010............
Jude Pitt16=10.10...........
Hayley Young16=1010............

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 25.

2008 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Roland Herrera beat Steffen NowakRoland Herrera beat Cecilia SparkeRoland Herrera beat Phillip HillRoland Herrera beat COLIN SARARoland Herrera beat Steve Ferrer
Cecilia Sparke beat Stuart Mann
Phillip Hill beat Neil Young
COLIN SARA ** beat Simon HughesCOLIN SARA beat DAVID OLMOCOLIN SARA ** beat Cynthia Roberts
DAVID OLMO beat GABRIELA PERALES
Cynthia Roberts beat COSTAS EFTHYMIOUCynthia Roberts beat Miles Farren
Miles Farren beat HAYLEY YOUNG
Steve Ferrer beat Ian TarrSteve Ferrer beat Peter EdwardsSteve Ferrer beat Tony WaltersSteve Ferrer beat Mark Dixon
Peter Edwards beat Gaz Owen
Tony Walters beat Ed TurnerTony Walters beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat RICHARD HOLNESS
Mark Dixon beat Tim LineMark Dixon beat Blaine BuchananMark Dixon beat Nick Barham
Blaine Buchanan beat Ian Preston
Nick Barham beat Juanita FerrerNick Barham beat Steve Morris
Steve Morris beat CHRIS ROBERTS

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Ian TarrStuart Mann beat Neil YoungStuart Mann beat RICHARD HOLNESSStuart Mann beat Tim Line
Neil Young beat GABRIELA PERALES
RICHARD HOLNESS **** beat Gaz Owen
Gaz Owen beat HAYLEY YOUNG
Tim Line beat Steffen NowakTim Line beat CHRIS ROBERTSTim Line beat Juanita Ferrer
CHRIS ROBERTS ** beat Simon Hughes
Juanita Ferrer beat COSTAS EFTHYMIOUJuanita Ferrer beat Ian Preston
Ian Preston beat Ed Turner

BCSC, February 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Juanita Ferrer beat Ian TarrJuanita Ferrer beat Blaine BuchananJuanita Ferrer beat Miles FarrenJuanita Ferrer beat Tim Line
Ian Tarr beat Gaz Owen
Blaine Buchanan beat Neil Young
Miles Farren beat Steve MorrisMiles Farren beat Phillip HillMiles Farren beat Ann Pocknell
Phillip Hill beat LEWIS YOUNG
Ann Pocknell beat JUDE PITTAnn Pocknell beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Richard Owsley
Tim Line beat Todd YoungTim Line beat Peter EdwardsTim Line beat Tony Walters
Peter Edwards beat Steve Ferrer
Tony Walters beat Stuart MannTony Walters beat Ian Preston
Ian Preston beat Marcus Wrinch

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Richard OwsleyIan Tarr beat LEWIS YOUNGIan Tarr beat Marcus Wrinch
LEWIS YOUNG **** beat Stuart Mann
Marcus Wrinch beat Gaz OwenMarcus Wrinch beat Steve MorrisMarcus Wrinch beat Todd Young
Todd Young beat Neil YoungTodd Young beat Steve Ferrer
Steve Ferrer beat JUDE PITT

BCSC, March 13

Lesters Trophy 66: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
MAIN FLIGHT:
First round: LEWIS YOUNG **** beat Ian Tarr.

BCSC, April 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Richard Owsley beat Peter EdwardsRichard Owsley beat Ian PrestonRichard Owsley beat DEREK CLEWRichard Owsley beat Marcus Wrinch
Ian Preston beat Gaz Owen
DEREK CLEW ** beat Tim LineDEREK CLEW **** beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Cecilia Sparke
Marcus Wrinch beat Todd YoungMarcus Wrinch beat Neil YoungMarcus Wrinch beat GEORGE JAKEWAYMarcus Wrinch beat Roland Herrera
Neil Young beat Steve Morris
GEORGE JAKEWAY beat LEWIS YOUNGGEORGE JAKEWAY **** beat Ed Turner
Ed Turner beat MALCOLM PATTERSON
Roland Herrera beat Anne JeppesenRoland Herrera beat Ann PocknellRoland Herrera beat Tony Walters
Ann Pocknell beat Stuart Mann
Tony Walters beat Lars TraboltTony Walters beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat Simonetta Herrera

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Cecilia SparkeStuart Mann beat Peter EdwardsStuart Mann beat Lars Trabolt
Peter Edwards beat MALCOLM PATTERSON
Lars Trabolt beat Simonetta HerreraLars Trabolt beat Anne JeppesenLars Trabolt beat Gaz Owen
Anne Jeppesen beat Steve Morris
Gaz Owen beat Tim LineGaz Owen beat LEWIS YOUNG
LEWIS YOUNG ** beat Todd Young

BCSC, May 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
DEREK CLEW ** beat Simon HughesDEREK CLEW beat JOHN SPRAGUEDEREK CLEW ** beat Ian PrestonDEREK CLEW ** beat Tim Line
JOHN SPRAGUE ** beat Blaine Buchanan
Ian Preston beat Simonetta HerreraIan Preston beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Todd Young
Tim Line beat Cecilia SparkeTim Line beat LEWIS YOUNGTim Line beat Stuart MannTim Line beat Roland Herrera
LEWIS YOUNG ** beat Ed Turner
Stuart Mann beat Peter EdwardsStuart Mann beat Richard Owsley
Richard Owsley beat Neil Young
Roland Herrera beat Nick BarhamRoland Herrera beat Cynthia RobertsRoland Herrera beat NICK HILL
Cynthia Roberts beat Marcus Wrinch
NICK HILL ** beat Steffen NowakNICK HILL ** beat Tony Walters
Tony Walters beat Steve Morris

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat Simon HughesEd Turner beat Marcus WrinchEd Turner beat Neil YoungEd Turner beat Cecilia Sparke
Marcus Wrinch beat Todd Young
Neil Young beat Steve MorrisNeil Young beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat Simonetta Herrera
Cecilia Sparke beat Peter EdwardsCecilia Sparke beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Nick Barham

BCSC, June 12

Lesters Trophy 67: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
CONSOLATION FLIGHT:
First round: LEWIS YOUNG ** beat Todd Young.

BCSC, July 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ann Pocknell beat Steve MorrisAnn Pocknell beat Stuart MannAnn Pocknell beat JOHN SPRAGUEAnn Pocknell beat Ian Tarr
Stuart Mann beat Ian Preston
JOHN SPRAGUE beat CHRIS ROBERTSJOHN SPRAGUE ** beat Simon Hughes
Simon Hughes beat RICHARD HOLNESS
Ian Tarr beat Cecilia SparkeIan Tarr beat Cynthia RobertsIan Tarr beat Peter EdwardsIan Tarr beat Tony Walters
Peter Edwards beat Gaz OwenPeter Edwards beat Ed Turner
Ed Turner beat Gaz Owen
Tony Walters beat LEWIS YOUNGTony Walters beat Blaine BuchananTony Walters beat Richard Owsley
Blaine Buchanan beat Marcus Wrinch
Richard Owsley beat Neil YoungRichard Owsley beat Mark Dixon
Mark Dixon beat Tim Line

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Tim Line beat Steve MorrisTim Line beat LEWIS YOUNGTim Line beat Steffen NowakTim Line beat Cynthia Roberts
LEWIS YOUNG ** beat Marcus Wrinch
Steffen Nowak beat Neil YoungSteffen Nowak beat Cecilia Sparke
Cecilia Sparke beat CHRIS ROBERTS
Cynthia Roberts beat Gaz OwenCynthia Roberts beat Ian Preston
Ian Preston beat RICHARD HOLNESS

BCSC, August 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Roland Herrera beat Nick BarhamRoland Herrera beat Neil YoungRoland Herrera beat Peter EdwardsRoland Herrera beat Leo Waters
Neil Young beat Blaine Buchanan
Peter Edwards beat JIM BESTPeter Edwards beat Ian Preston
Ian Preston beat Steffen Nowak
Leo Waters beat Tony WaltersLeo Waters beat Ed TurnerLeo Waters beat Ian TarrLeo Waters beat Todd Young
Ed Turner beat Simonetta Herrera
Ian Tarr beat Marcus WrinchIan Tarr beat DEREK CLEW
DEREK CLEW ** beat Tim Line
Todd Young beat Steve MorrisTodd Young beat Simon HughesTodd Young beat Cecilia Sparke
Simon Hughes beat Gaz Owen
Cecilia Sparke beat LEWIS YOUNGCecilia Sparke beat SIMON TEMME
SIMON TEMME beat RICHARD HOLNESS

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Blaine Buchanan beat Marcus WrinchBlaine Buchanan beat Simonetta HerreraBlaine Buchanan beat Gaz Owen
Simonetta Herrera beat JIM BEST
Gaz Owen beat Nick BarhamGaz Owen beat LEWIS YOUNGGaz Owen beat RICHARD HOLNESS
LEWIS YOUNG ** beat Tony Walters
RICHARD HOLNESS ** beat Tim LineRICHARD HOLNESS ** beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Steve Morris

BCSC, September 4

7th Intermediates Trophy: click here for full results

BCSC, September 11

Lesters Trophy 68: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
MAIN FLIGHT:
First round: DEREK CLEW ** beat Peter Edwards.
Second round: DEREK CLEW ** beat Dave Pym.
Quarter-final: DEREK CLEW **** beat Gaz Owen.

BCSC, October 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simonetta Herrera beat GEORGE JAKEWAYSimonetta Herrera beat Julian FetterleinSimonetta Herrera beat Roland HerreraSimonetta Herrera beat DEREK CLEWSimonetta Herrera beat Ian Tarr
Julian Fetterlein beat Cecilia Sparke
Roland Herrera beat CHRIS ROBERTSRoland Herrera beat Todd Young
Todd Young beat Richard Owsley
DEREK CLEW ** beat Cynthia RobertsDEREK CLEW ** beat Marcus WrinchDEREK CLEW beat LEWIS YOUNG
Marcus Wrinch beat MIKE WEBB
LEWIS YOUNG beat COLIN SARALEWIS YOUNG **** beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Ian Preston
Ian Tarr beat Steve MorrisIan Tarr beat Neil YoungIan Tarr beat Blaine Buchanan
Neil Young beat Tim Line
Blaine Buchanan beat Steffen NowakBlaine Buchanan beat Simon HughesBlaine Buchanan beat SIMON TEMME
Simon Hughes beat RICHARD HOLNESS
SIMON TEMME ** beat Peter EdwardsSIMON TEMME ** beat Tony Walters
Tony Walters beat JOHN SPRAGUE

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Peter Edwards beat Cynthia RobertsPeter Edwards beat Steffen NowakPeter Edwards beat Richard OwsleyPeter Edwards beat JOHN SPRAGUE
Steffen Nowak beat Cecilia Sparke
Richard Owsley beat Tim LineRichard Owsley beat MIKE WEBB
MIKE WEBB ** beat Steve Morris
JOHN SPRAGUE ** beat Ian PrestonJOHN SPRAGUE beat CHRIS ROBERTS
CHRIS ROBERTS beat GEORGE JAKEWAYCHRIS ROBERTS beat RICHARD HOLNESS
RICHARD HOLNESS beat COLIN SARA

BCSC, November 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Marcus Wrinch beat Steffen NowakMarcus Wrinch beat Ian TarrMarcus Wrinch beat Peter EdwardsMarcus Wrinch beat DEREK CLEW
Ian Tarr beat Tony Walters
Peter Edwards beat Blaine BuchananPeter Edwards beat Neil YoungPeter Edwards beat Gaz Owen
Neil Young beat Ian Preston
Gaz Owen beat Richard OwsleyGaz Owen beat MIKE WEBB
MIKE WEBB ** beat Simon Hughes
DEREK CLEW beat SIMON TEMMEDEREK CLEW **** beat Stuart MannDEREK CLEW ** beat Todd Young
Stuart Mann beat NICK HILL
Todd Young beat RICHARD HOLNESSTodd Young beat Nick Barham
Nick Barham beat Steve Morris

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Richard Owsley beat NICK HILLRichard Owsley beat RICHARD HOLNESSRichard Owsley beat SIMON TEMME
RICHARD HOLNESS ** beat Tony WaltersRICHARD HOLNESS ** beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Steve Morris
SIMON TEMME ** beat Blaine BuchananSIMON TEMME ** beat Ian Preston
Ian Preston beat Simon Hughes

BCSC, December 11

Lesters Trophy 69: click here for full results


Bonus points awarded for the following performances:
MAIN FLIGHT:
First round: SIMON TEMME ** beat Simon Hughes.
Second round: DEREK CLEW ** beat Steffen Nowak.
Quarter-final: DEREK CLEW ** beat Marcus Wrinch.
Semi-final: DEREK CLEW ** beat Tim Line.
Final: DEREK CLEW ** beat Blaine Buchanan.

2007

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.Tr.#10#11#12
Jan11Feb8Mar8Apr12May10Jun21Jul12Aug9Sep13Sep20Oct11Nov8Dec13
PETER EDWARDS1947.50D21010D609250D14018050D12014530D
Marcus Wrinch24798010574.455010D25D.854035D.
Simon Hughes3126........16252560.
Jim Best4122.......154210.55.
Lewis Young5121...35.....10..76
John Sprague6115...5045..1010....
George Jakeway7115....1010.1040.102510
Nina Evangelou89025101045.........
Jude Pitt985...85.........
Mike Osborne1076.....16....60..
Chris Roberts116510..10..10...1025.
Steve Miles1260......60......
Derek Clew1360..........252510
Elias Hamati14=50..50..........
Mark Shipton14=50.50...........
Martin Potter16=40.......40.....
Pete Wright16=40..........40..
Todd Young1835...15.....1010..
Cecilia Sparke1930.30...........
Nick Fisk20=2525............
Mike Gartside20=25..........25..
Simon Fahoury22=10.......10.....
Adrian Fisk22=1010............
Mandy Macdonald22=10..........10..
Nigel Mitchell22=10..........10..
Gabriela Perales22=10......10......
Colin Sara22=10.10...........
Hayley Young22=10.........10...

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 35.

2007 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Roland Herrera beat Tony WaltersRoland Herrera beat Ian TarrRoland Herrera beat Blaine BuchananRoland Herrera beat Ian Preston
Ian Tarr beat Gaz Owen
Blaine Buchanan beat Steve MorrisBlaine Buchanan beat NICK FISK
NICK FISK beat CHRIS ROBERTS
Ian Preston beat Richard OwsleyIan Preston beat Richard CartwrightIan Preston beat MARCUS WRINCHIan Preston beat Steffen Nowak
Richard Cartwright beat Martin Hemming
MARCUS WRINCH **** beat Mark DixonMARCUS WRINCH **** beat Ed Turner
Ed Turner beat Cynthia Roberts
Steffen Nowak beat Simonetta HerreraSteffen Nowak beat Neil YoungSteffen Nowak beat Tim Line
Neil Young beat ADRIAN FISK
Tim Line beat Miles FarrenTim Line beat John Paton
John Paton beat Nick Barham

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Nick Barham beat CHRIS ROBERTSNick Barham beat Steve MorrisNick Barham beat Mark Dixon
Steve Morris beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat ADRIAN FISK
Mark Dixon beat Martin HemmingMark Dixon beat NINA EVANGELOUMark Dixon beat Gaz Owen
NINA EVANGELOU ** beat Richard Owsley
Gaz Owen beat Miles FarrenGaz Owen beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat Tony Walters

BCSC, February 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Nick Barham beat Mark DixonNick Barham beat Paul WattsNick Barham beat Simonetta HerreraNick Barham beat Tim JefferiesNick Barham beat MARCUS WRINCH
Paul Watts beat Miles Farren
Simonetta Herrera beat Jason ChampionSimonetta Herrera beat Ian Preston
Ian Preston beat Steve Morris
Tim Jefferies beat Neil YoungTim Jefferies beat Richard OwsleyTim Jefferies beat Roland Herrera
Richard Owsley beat CECILIA SPARKE
Roland Herrera beat NINA EVANGELOURoland Herrera beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Cynthia Roberts
MARCUS WRINCH **** beat Ed TurnerMARCUS WRINCH ** beat Tim LineMARCUS WRINCH ** beat Phillip Hill
Tim Line beat COLIN SARA
Phillip Hill beat PETER EDWARDSPhillip Hill beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Blaine BuchananSteffen Nowak beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Tony Walters

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PETER EDWARDS beat COLIN SARAPETER EDWARDS beat CECILIA SPARKEPETER EDWARDS ** beat Miles Farren
CECILIA SPARKE beat NINA EVANGELOUCECILIA SPARKE ** beat Tony Walters
Tony Walters beat Steve Morris
Miles Farren beat Ed TurnerMiles Farren beat Neil YoungMiles Farren beat MARK SHIPTON
Neil Young beat Blaine Buchanan
MARK SHIPTON **** beat Mark DixonMARK SHIPTON ** beat Jason Champion
Jason Champion beat Cynthia Roberts

BCSC, March 8

Lesters Trophy 62: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
MAIN FLIGHT:
First round: PETER EDWARDS **** beat Martin Hemming.
Second round: PETER EDWARDS ** beat Ian Preston; ELIAS HAMATI beat **** Paul Watts.
Quarter-finals: PETER EDWARDS **** beat Simon Baker.
Semi-finals: PETER EDWARDS ** beat Roland Herrera.
Final: PETER EDWARDS ** beat Blaine Buchanan.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: MARCUS WRINCH ** beat Neil Young.
Quarter-finals: MARCUS WRINCH ** beat Miles Farren.
Semi-finals: MARCUS WRINCH **** beat Paul Watts.

BCSC, April 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat PETER EDWARDSIan Preston beat Cynthia RobertsIan Preston beat John PatonIan Preston beat JUDE PITT
Cynthia Roberts beat TODD YOUNGCynthia Roberts beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat Tony Walters
John Paton beat Paul WattsJohn Paton beat Steffen NowakJohn Paton beat Mark Dixon
Steffen Nowak beat Stuart Mann
Mark Dixon beat CHRIS ROBERTSMark Dixon beat NINA EVANGELOU
NINA EVANGELOU **** beat Ian Tarr
JUDE PITT ** beat Miles FarrenJUDE PITT ** beat Tim LineJUDE PITT beat JOHN SPRAGUE
Tim Line beat Steve Morris
JOHN SPRAGUE beat LEWIS YOUNGJOHN SPRAGUE ** beat Neil Young
Neil Young beat Richard Owsley

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat TODD YOUNGIan Tarr beat Richard OwsleyIan Tarr beat Steve Morris
TODD YOUNG beat CHRIS ROBERTS
Richard Owsley beat PETER EDWARDSRichard Owsley beat Tony Walters
Tony Walters beat Miles Farren
Steve Morris beat Stuart MannSteve Morris beat LEWIS YOUNG
LEWIS YOUNG **** beat Paul Watts

BCSC, May 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Steve Ferrer beat Tony WaltersSteve Ferrer beat Stuart MannSteve Ferrer beat Tim LineSteve Ferrer beat Ian TarrSteve Ferrer beat Roland Herrera
Stuart Mann beat Blaine Buchanan
Tim Line beat Richard OwsleyTim Line beat MARCUS WRINCH
MARCUS WRINCH **** beat Mark Dixon
Ian Tarr beat Gaz OwenIan Tarr beat JOHN SPRAGUEIan Tarr beat PETER EDWARDS
JOHN SPRAGUE **** beat Simonetta Herrera
PETER EDWARDS ** beat Steffen NowakPETER EDWARDS ** beat Steve Morris
Steve Morris beat Paul Watts
Roland Herrera beat GEORGE JAKEWAYRoland Herrera beat Ian PrestonRoland Herrera beat Neil Young
Ian Preston beat Miles Farren
Neil Young beat John PatonNeil Young beat Juanita FerrerNeil Young beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Juanita Ferrer beat Mark DixonJuanita Ferrer beat Steffen NowakJuanita Ferrer beat Richard Owsley
Steffen Nowak beat Simonetta HerreraSteffen Nowak beat John Paton
Richard Owsley beat Blaine BuchananRichard Owsley beat Gaz OwenRichard Owsley beat Tony Walters
Gaz Owen beat GEORGE JAKEWAY
Tony Walters received a bye when Miles Farren scratchedTony Walters beat Ed Turner
Ed Turner beat Paul Watts

BCSC, June 21

Lesters Trophy 63: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
MAIN FLIGHT:
First round: MARCUS WRINCH **** beat Ed Turner.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: PETER EDWARDS ** beat Tony Walters.
Semi-finals: PETER EDWARDS ** beat Blaine Buchanan.
Final: PETER EDWARDS **** beat Mark Dixon.

BCSC, July 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ann Pocknell beat Tim LineAnn Pocknell beat Ian PrestonAnn Pocknell beat PETER EDWARDSAnn Pocknell beat Tony Walters
Ian Preston beat Juanita Ferrer
PETER EDWARDS beat STEVE MILESPETER EDWARDS ** beat Miles Farren
Miles Farren beat CHRIS ROBERTS
Tony Walters beat Paul WattsTony Walters beat Mark DixonTony Walters beat Gaz OwenTony Walters beat Roland Herrera
Mark Dixon beat Steffen Nowak
Gaz Owen beat Ed TurnerGaz Owen beat Nick Barham
Nick Barham beat Neil Young
Roland Herrera beat Steve FerrerRoland Herrera beat Cynthia RobertsRoland Herrera beat Ian Tarr
Cynthia Roberts beat GABRIELA PERALES
Ian Tarr beat MARCUS WRINCHIan Tarr beat Richard Owsley

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Tim Line beat Richard OwsleyTim Line beat Paul WattsTim Line beat STEVE MILES
Paul Watts beat CHRIS ROBERTS
STEVE MILES ** beat Steve FerrerSTEVE MILES ** beat Juanita FerrerSTEVE MILES ** beat Neil Young
Juanita Ferrer beat Ed Turner
Neil Young beat GABRIELA PERALESNeil Young beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat MARCUS WRINCH

BCSC, August 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PETER EDWARDS beat JIM BESTPETER EDWARDS ** beat Steve MorrisPETER EDWARDS ** beat Ian PrestonPETER EDWARDS **** beat Ian Tarr
Steve Morris beat Neil Young
Ian Preston beat MARTIN POTTERIan Preston beat Blaine BuchananIan Preston beat Tim Line
Blaine Buchanan beat GEORGE JAKEWAY
Tim Line beat Tony WaltersTim Line beat Gaz Owen
Gaz Owen beat Ed Turner
Ian Tarr beat Roland HerreraIan Tarr beat MARCUS WRINCHIan Tarr beat Simonetta Herrera
MARCUS WRINCH beat SIMON FAHOURY
Simonetta Herrera beat Nick BarhamSimonetta Herrera beat Phillip Hill
Phillip Hill beat JOHN SPRAGUE

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Roland Herrera beat JOHN SPRAGUERoland Herrera beat Neil YoungRoland Herrera beat Martin Potter
Neil Young beat Tony Walters
MARTIN POTTER beat GEORGE JAKEWAYMARTIN POTTER ** beat Nick BarhamMARTIN POTTER beat JIM BEST
Nick Barham beat Ed Turner
JIM BEST beat SIMON FAHOURY

BCSC, September 13

Lesters Trophy 64: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
MAIN FLIGHT:
Second round: PETER EDWARDS ** beat Steve Morris; GEORGE JAKEWAY ** beat Roland Herrera.
Quarter-finals: PETER EDWARDS ** beat Dave Pym.
Semi-finals: PETER EDWARDS ** beat Ian Preston.
Final: PETER EDWARDS ** beat Ann Pocknell.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: JIM BEST ** beat Miles Farren.
Quarter-finals: JIM BEST ** beat Cynthia Roberts.

BCSC, September 20

6th Intermediates Trophy: click here for full results

BCSC, October 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Neil Young beat Ian PrestonNeil Young beat Nick BarhamNeil Young beat Stuart MannNeil Young beat PETER EDWARDS
Nick Barham beat MANDY MACDONALDNick Barham beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat Tony Walters
Stuart Mann beat Juanita FerrerStuart Mann beat Steve FerrerStuart Mann beat Ian Tarr
Steve Ferrer beat MARCUS WRINCH
Ian Tarr beat GEORGE JAKEWAYIan Tarr beat DEREK CLEW
DEREK CLEW beat MIKE OSBORNE
PETER EDWARDS ** beat Cynthia RobertsPETER EDWARDS beat MIKE GARTSIDEPETER EDWARDS **** beat Ed TurnerPETER EDWARDS ** beat Steffen Nowak
MIKE GARTSIDE beat TODD YOUNG
Ed Turner beat CHRIS ROBERTSEd Turner beat SIMON HUGHES
SIMON HUGHES beat NIGEL MITCHELL
Steffen Nowak beat Richard OwsleySteffen Nowak beat Roland HerreraSteffen Nowak beat Steve Morris
Roland Herrera beat Tim Line
Steve Morris beat Gaz OwenSteve Morris beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat PETE WRIGHT

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
MIKE OSBORNE ** beat Ian PrestonMIKE OSBORNE beat PETE WRIGHTMIKE OSBORNE ** beat Cynthia Roberts
Ian Preston beat CHRIS ROBERTS
PETE WRIGHT ** beat Gaz OwenPETE WRIGHT ** beat Juanita Ferrer
Juanita Ferrer beat GEORGE JAKEWAY
Cynthia Roberts beat NIGEL MITCHELLCynthia Roberts beat Tony WaltersCynthia Roberts beat MARCUS WRINCH
Tony Walters beat TODD YOUNG
MARCUS WRINCH ** beat Tim LineMARCUS WRINCH ** beat Richard Owsley
Richard Owsley beat MANDY MACDONALD

BCSC, November 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PETER EDWARDS ** beat Steve MorrisPETER EDWARDS beat MARCUS WRINCHPETER EDWARDS beat DEREK CLEWPETER EDWARDS ** beat Gaz OwenPETER EDWARDS ** beat Richard Owsley
MARCUS WRINCH ** beat Cynthia Roberts
SIMON HUGHES ** beat Neil YoungDEREK CLEW beat SIMON HUGHES
Gaz Owen beat Roland HerreraGaz Owen beat Ed Turner
Ed Turner beat Tony Walters
Richard Owsley beat Simonetta HerreraRichard Owsley beat Ian TarrRichard Owsley beat Steffen Nowak
Ian Tarr beat Nick Barham
Steffen Nowak beat CHRIS ROBERTSSteffen Nowak beat GEORGE JAKEWAY
GEORGE JAKEWAY beat JIM BEST

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
SIMON HUGHES ** beat Steve MorrisSIMON HUGHES ** beat Neil YoungSIMON HUGHES beat JIM BEST
Neil Young beat Tony Walters
JIM BEST **** beat Simonetta HerreraJIM BEST ** beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Nick BarhamRoland Herrera beat Chris Roberts
CHRIS ROBERTS ** beat Cynthia Roberts

BCSC, December 13

Lesters Trophy 65: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
CONSOLATION FLIGHT:
Quarter-finals: LEWIS YOUNG ** beat Neil Young.
Semi-finals: LEWIS YOUNG ** beat Nick Barham.
Final: LEWIS YOUNG ** beat Roland Herrera.


2006

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates match which was never played.
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9Int.Tr.#10#11#12
Jan12Feb9Mar9Apr13May11Jun8Jul13Aug10Sep14Sep21Oct12Nov9Dec14
NICK BARHAM1507*...45.4860.74.50*60170
Steve Morris2295354510D15D10D.602530851510D10D
Miles Farren321010D354010D35.10D.1025.2540
Chris Roberts4191...25130..1016.10..
George Jakeway5170..7010D.101025.101035.
Peter Edwards6106...........7036
Cecilia Sparke776.....76.......
Gabriela Perales875.........6510..
Adrian Fisk960*..........60*..
Martin Potter1055.......55.....
Daniel Myers1150.........25.25.
Mike Gartside1245..........45..
Martin Lubianka1336..26......10...
Nina Evangelou14=35.........25.10.
John Sprague14=35......25.10....
Rouslan Bass16=2525............
Simon Fahoury16=25.......25.....
Gaz Owen1815......15......
Carla Ferrer19=10.........10...
Nick Fisk19=10..........10..
Chris Gardner-Medwin19=1010............
Nigel Hutchings19=10...10.........
Jude Pitt19=10...........10.
Ian Senior19=10..........10..
Lewis Young19=10.........10...
Todd Young19=10.........10...

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 33.

2006 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Roland Herrera beat Martin HemmingRoland Herrera beat Stuart MannRoland Herrera beat Simon BakerRoland Herrera beat Jason ChampionRoland Herrera beat Ian Tarr
Stuart Mann beat Graham Alder
Simon Baker beat ROUSLAN BASSSimon Baker beat Tony Walters
Tony Walters beat CHRIS GARDNER-MEDWIN
Jason Champion beat Steve FerrerJason Champion beat STEVE MORRISJason Champion beat Richard Cartwright
STEVE MORRIS ** beat Richard Owsley
Richard Cartwright beat MILES FARRENRichard Cartwright beat Ann Pocknell
Ann Pocknell beat Simonetta Herrera
Ian Tarr beat Cynthia RobertsIan Tarr beat Tim LineIan Tarr beat Ed Turner
Tim Line beat John Paton
John Paton beat Phillip Hill
Ed Turner beat Dave PymEd Turner beat Mark Dixon
Mark Dixon beat Steffen Nowak

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Richard Owsley beat CHRIS GARDNER-MEDWINRichard Owsley beat Dave PymRichard Owsley beat Simonetta HerreraRichard Owsley beat Martin Hemming
Dave Pym beat Phillip Hill
Simonetta Herrera beat Steve FerrerSimonetta Herrera beat ROUSLAN BASS
ROUSLAN BASS ** beat Cynthia Roberts
Martin Hemming beat Graham AlderMartin Hemming beat Steffen NowakMartin Hemming beat John Paton
John Paton beat MILES FARREN

BCSC, February 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat Jason ChampionEd Turner beat STEVE MORRISEd Turner beat Mark DixonEd Turner beat Tony WaltersEd Turner beat Tim Line
STEVE MORRIS **** beat Simonetta Herrera
Mark Dixon beat Steve FerrerMark Dixon beat MILES FARREN
MILES FARREN ** beat Steffen Nowak
Tony Walters beat Neil YoungTony Walters beat Juanita FerrerTony Walters beat Martin Hemming
Juanita Ferrer beat Paul Watts
Martin Hemming beat Ian Tarr
Tim Line beat Ann PocknellTim Line beat Richard CartwrightTim Line beat John Slattery
Richard Cartwright beat Stuart Mann
John Slattery beat Richard OwsleyJohn Slattery beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Ian Preston

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Stuart MannIan Tarr beat Steffen NowakIan Tarr beat Neil Young
Steffen Nowak beat Simonetta Herrera
Neil Young beat Paul WattsNeil Young beat Ian PrestonNeil Young beat Ann Pocknell
Ann Pocknell beat Jason ChampionAnn Pocknell beat Steve Ferrer
Steve Ferrer beat Richard Owsley

BCSC, March 9

Lesters Trophy 58: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
MAIN FLIGHT:
First round: GEORGE JAKEWAY ** beat Tim Line; MILES FARREN ** beat Martin Hemming.
Second round: GEORGE JAKEWAY ** beat Simon Baker.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: MARTIN LUBIANKA ** beat Juanita Ferrer.

BCSC, April 13

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Steffen Nowak beat Cynthia RobertsSteffen Nowak beat NICK BARHAMSteffen Nowak beat John PatonSteffen Nowak beat Ian Tarr
NICK BARHAM **** beat Ed Turner
John Paton beat MILES FARRENJohn Paton beat Jason Champion
Jason Champion beat Richard Owsley
Ian Tarr beat Ian PrestonIan Tarr beat CHRIS ROBERTSIan Tarr beat Tim Line
CHRIS ROBERTS beat GEORGE JAKEWAY
Tim Line beat Stuart MannTim Line beat Neil Young
Neil Young beat STEVE MORRIS

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat GEORGE JAKEWAYStuart Mann beat Richard OwsleyStuart Mann beat Cynthia Roberts
Richard Owsley beat MILES FARREN
Cynthia Roberts beat STEVE MORRISCynthia Roberts beat Ed Turner
STEVE MORRIS beat NIGEL HUTCHINGS
Ed Turner beat Ian Preston

BCSC, May 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat Jason ChampionIan Preston beat Stuart MannIan Preston beat Roland HerreraIan Preston beat CHRIS ROBERTS
Stuart Mann beat Mark Dixon
Roland Herrera beat STEVE MORRISRoland Herrera beat Martin Hemming
Martin Hemming beat Ian Tarr
CHRIS ROBERTS ** beat Cynthia RobertsCHRIS ROBERTS ** beat Juanita FerrerCHRIS ROBERTS ** beat Tony WaltersCHRIS ROBERTS **** beat Steve Ferrer
Juanita Ferrer beat Steffen Nowak
Tony Walters beat Ed Turner
Steve Ferrer beat Simonetta HerreraSteve Ferrer beat MILES FARRENSteve Ferrer beat Tim Line
MILES FARREN ** beat Blaine Buchanan
Tim Line beat John SlatteryTim Line beat Neil Young
Neil Young beat Richard Owsley

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Steffen Nowak beat Jason ChampionSteffen Nowak beat Simonetta HerreraSteffen Nowak beat John SlatterySteffen Nowak beat Mark Dixon
John Slattery beat Blaine BuchananJohn Slattery beat Ed Turner
Ed Turner beat Cynthia Roberts
Mark Dixon beat STEVE MORRISMark Dixon beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Richard Owsley

BCSC, June 8

Lesters Trophy 59: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
CONSOLATION FLIGHT:
Quarter-finals: CECILIA SPARKE ** beat Tony Walters.
Semi-finals: CECILIA SPARKE **** beat Simonetta Herrera; NICK BARHAM **** beat Ed Turner.

BCSC, July 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Tony Walters beat Stuart MannTony Walters beat Phillip HillTony Walters beat Richard CartwrightTony Walters beat STEVE MORRISTony Walters beat Juanita Ferrer
Richard Cartwright beat GEORGE JAKEWAYRichard Cartwright beat Richard Owsley
Richard Owsley beat Ian Tarr
STEVE MORRIS ** beat Steffen NowakSTEVE MORRIS ** beat Rosey Bensley
Rosey Bensley beat Simonetta Herrera
Juanita Ferrer beat John SlatteryJuanita Ferrer beat Ian PrestonJuanita Ferrer beat Jason ChampionJuanita Ferrer beat Neil Young
Ian Preston beat John Paton
Jason Champion beat Martin HemmingJason Champion beat Simon Baker
Simon Baker beat GAZ OWEN
Neil Young beat Roland HerreraNeil Young beat Steve FerrerNeil Young beat MICK BARHAM
Steve Ferrer beat Tim Line
MICK BARHAM **** beat Ed TurnerMICK BARHAM beat JOHN SPRAGUE
JOHN SPRAGUE beat MILES FARREN

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Roland HerreraStuart Mann beat John PatonStuart Mann beat John SlatteryStuart Mann will meet Ed Turner at a date, time and place yet to be decided
John Paton beat Martin Hemming
John Slattery beat Tim LineJohn Slattery beat GAZ OWEN
GAZ OWEN beat MILES FARREN
Ed Turner beat Phillip HillEd Turner beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat GEORGE JAKEWAYSteffen Nowak beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat Ian Tarr

BCSC, August 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Jason Champion beat Tony WaltersJason Champion beat STEVE MORRISJason Champion beat Ian PrestonJason Champion beat Juanita Ferrer
STEVE MORRIS beat MARTIN POTTER
Ian Preston beat Steve FerrerIan Preston beat GEORGE JAKEWAYIan Preston beat Graham Alder
GEORGE JAKEWAY beat CHRIS ROBERTS
Graham Alder beat Roland Herrera
Juanita Ferrer beat Ian TarrJuanita Ferrer beat Tim LineJuanita Ferrer beat Cynthia Roberts
Tim Line beat Steffen Nowak
Cynthia Roberts beat Ed TurnerCynthia Roberts beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat SIMON FAHOURY

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
MARTIN POTTER received a bye when Tony Walters withdrewMARTIN POTTER beat SIMON FAHOURYMARTIN POTTER **** beat Steve Ferrer
SIMON FAHOURY ** beat Steffen Nowak
Steve Ferrer beat Ian TarrSteve Ferrer beat Roland HerreraSteve Ferrer beat Ed Turner
Ed Turner beat CHRIS ROBERTS

BCSC, September 14

Lesters Trophy 60: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
CONSOLATION FLIGHT:
First round: NICK BARHAM ** beat Cynthia Roberts.
Quarter-finals: NICK BARHAM ** beat Tony Walters.
Semi-finals: NICK BARHAM **** beat Jason Champion.

BCSC, September 21

5th Intermediates Trophy: click here for full results

BCSC, October 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Tony Walters beat IAN SENIORTony Walters beat Roland HerreraTony Walters beat John PatonTony Walters beat Cynthia RobertsTony Walters beat Ian Preston
Roland Herrera beat NICK FISK
John Paton beat STEVE MORRISJohn Paton beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat Richard Owsley
Cynthia Roberts beat GABRIELA PERALESCynthia Roberts beat MIKE GARTSIDECynthia Roberts beat Richard Cartwright
MIKE GARTSIDE **** beat Ian Tarr
Richard Cartwright beat GEORGE JAKEWAYRichard Cartwright beat Steve Ferrer
Steve Ferrer beat Simonetta Herrera
Ian Preston beat NICK BARHAMIan Preston beat Tim LineIan Preston beat Stuart Mann
Tim Line beat ADRIAN FISK
Stuart Mann beat Paul GilbertsonStuart Mann beat John SlatteryStuart Mann beat Juanita Ferrer
John Slattery beat CHRIS ROBERTS
Juanita Ferrer beat Mark DixonJuanita Ferrer beat Ed Turner
Ed Turner beat Steffen Nowak

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
ADRIAN FISK beat CHRIS ROBERTSADRIAN FISK ** beat Richard OwsleyADRIAN FISK **** beat Ian TarrThe final, between ADRIAN FISK and NICK BARHAM was never finished
Richard Owsley beat GABRIELA PERALES
Ian Tarr beat Simonetta HerreraIan Tarr beat Paul Gilbertson
Paul Gilbertson beat Steffen Nowak
NICK BARHAM beat IAN SENIORNICK BARHAM **** beat Mark DixonNICK BARHAM beat STEVE MORRIS
Mark Dixon beat GEORGE JAKEWAY
STEVE MORRIS beat NICK FISK

BCSC, November 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Steffen NowakStuart Mann beat MILES FARRENStuart Mann beat PETER EDWARDSStuart Mann beat Jason ChampionStuart Mann beat Martin Hemming
MILES FARREN beat STEVE MORRIS
PETER EDWARDS ** beat Blaine BuchananPETER EDWARDS **** beat Ed Turner
Ed Turner beat JUDE PITT
Jason Champion beat DANIEL MYERSJason Champion beat GEORGE JAKEWAYJason Champion beat Simonetta Herrera
GEORGE JAKEWAY ** beat Ian Preston
Simonetta Herrera beat Cynthia RobertsSimonetta Herrera beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Mark Dixon
Martin Hemming beat Tim LineMartin Hemming beat Neil YoungMartin Hemming beat Tony Walters
Neil Young beat Richard Owsley
Tony Walters beat Paul WattsTony Walters beat Nick Barham
NICK BARHAM **** beat Ian TarrNICK BARHAM beat NINA EVANGELOU

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Steffen Nowak beat STEVE MORRISSteffen Nowak beat Paul WattsSteffen Nowak beat Ian PrestonSteffen Nowak beat Richard Owsley
Paul Watts beat Tim Line
Ian Preston beat Cynthia RobertsIan Preston beat DANIEL MYERS
DANIEL MYERS ** beat Blaine Buchanan
Richard Owsley beat Ian TarrRichard Owsley beat JUDE PITTRichard Owsley beat Mark Dixon
Mark Dixon beat NINA EVANGELOU

BCSC, December 14

Lesters Trophy 61: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
MAIN FLIGHT:
First round: MILES FARREN ** beat John Paton.
Second round: NICK BARHAM **** beat Ed Turner.
Quarter-finals: NICK BARHAM ** beat Steffen Nowak.
Semi-finals: NICK BARHAM ** beat Tim Line.
Final: NICK BARHAM ** beat Neil Young.
CONSOLATION FLIGHT:
First round: PETER EDWARDS **** beat Dave Pym.


2005

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#HC1#3#HC2#4#5#6#7#8#HC3#9#10#HC4#11#12
Jan13Feb10Feb17Mar10Mar24Apr14May12Jun9Jul14Aug11Aug18Sep8Oct13Oct20Nov10Dec8
TONY WALTERS128510D.20.12D15D6010D.751550.204510D
Tim Line2235........156010D1075202530
Miles Farren3215...403310D..10D10D.1045222540
Chris Roberts41654510...45..1010..35.10.
Kevin Jones5130.130..............
Thomas Liedtke6120153515.25.30.........
Gaz Owen795...10.40..45.......
John Sprague895.2510...25..35......
Nigel Mitchell9954510..2010.10........
Simon Fahoury1090.........7020.....
John Paton1182..101015.10...12.25...
Tim Oldfield1276.60...........16..
Nick Dolman1370.4525.............
Keith Wiltshire1460.....60..........
Martin Potter1555.........3520.....
Dave Street1650...50............
Karina Specht1745..........45.....
Adrian Farthing1845..............3510
Jason Bray19=40.......40........
Elias Hamati19=40...40............
Brian Porter21=40.....2010.10.......
Lewis Young21=40..10.15.....15.....
Susy Liedtke2337..15.12.10.........
Mark Skelton2434..10.......14..10..
Mark Shipton2532..........22.10...
Anne Ryder2630..10.10........10..
Todd Young2727..15.......12.....
Martin Lubianka28=20...1010...........
Graham Ross28=20........10.10.....
Cary Smart3016....16...........
John Denton31=15..........15.....
Marie Harz31=15.............15..
Neil Lowthian31=15......15.........
Susie Richards31=15.............15..
Cecilia Sparke31=15..............15.
Scott Wood31=15..........15.....
Robert Hampson37=12.............12..
Huey Walker37=12.............12..
Francois Andres39=10.....10..........
Rouslan Bass39=10..............10.
Callum Campbell39=10....10...........
Heike Faulhaber39=10..........10.....
Harry Hemming39=10....10...........
Ted Morgan39=10....10...........
Matt Whitford39=10..............10.

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 41.

2005 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat THOMAS LIEDTKEMartin Hemming beat Cynthia RobertsMartin Hemming beat Roland HerreraMartin Hemming beat Steffen Nowak
Cynthia Roberts beat TONY WALTERS
Roland Herrera beat Neil YoungRoland Herrera beat CHRIS ROBERTS
CHRIS ROBERTS **** beat Ed Turner
Steffen Nowak beat Ian TarrSteffen Nowak beat NIGEL MITCHELLSteffen Nowak beat Richard CartwrightSteffen Nowak beat Richard Owsley
Richard Cartwright beat Simonetta BaroneRichard Cartwright beat Jason Champion
Jason Champion beat Dave Pym
Richard Owsley beat Phillip HillRichard Owsley beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Charlie Hetherington

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Charlie Hetherington beat Simonetta BaroneCharlie Hetherington beat Ed TurnerCharlie Hetherington beat NIGEL MITCHELL
Ed Turner beat Dave PymEd Turner beat THOMAS LIEDTKE
THOMAS LIEDTKE beat TONY WALTERS
NIGEL MITCHELL ** beat Ian TarrNIGEL MITCHELL ** beat Phillip Hill
Phillip Hill beat Neil Young

BCSC, February 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat Alan ParfittMartin Hemming beat Elliot SmartMartin Hemming beat TIM OLDFIELDMartin Hemming beat Charlie HetheringtonMartin Hemming beat KEVIN JONES
Elliot Smart beat Phillip Hill
TIM OLDFIELD ** beat Blaine BuchananTIM OLDFIELD ** beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Richard Owsley
Charlie Hetherington beat Steve FerrerCharlie Hetherington beat NICK DOLMANCharlie Hetherington beat Jason Champion
NICK DOLMAN **** beat Simonetta Barone
Jason Champion beat Richard CartwrightJason Champion beat THOMAS LIEDTKE
THOMAS LIEDTKE ** beat Ian Tarr
KEVIN JONES **** beat Mark DixonKEVIN JONES ** beat Graham AlderKEVIN JONES ** beat Juanita FerrerKEVIN JONES ** beat Neil Young
Graham Alder beat Stuart Mann
Juanita Ferrer beat Jerry LimbJuanita Ferrer beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat NIGEL MITCHELL
Neil Young beat CHRIS ROBERTSNeil Young beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat JOHN SPRAGUECynthia Roberts beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat CHRIS ROBERTSStuart Mann beat Ed TurnerStuart Mann beat Richard CartwrightStuart Mann beat Ian Tarr
Richard Cartwright beat Alan ParfittRichard Cartwright beat Phillip Hill
Phillip Hill beat Simonetta Barone
Ian Tarr beat Mark DixonIan Tarr beat JOHN SPRAGUEIan Tarr beat Jerry Limb
JOHN SPRAGUE ** beat Blaine Buchanan
Jerry Limb beat Steve FerrerJerry Limb beat Richard Owsley
Richard Owsley beat NIGEL MITCHELL

BCSC, February 17

Handicap K/O #1: click here for full results

BCSC, March 10

Lesters Trophy 54: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: MILES FARREN ** beat Juanita Ferrer; ELIAS HAMATI ** beat Ian Tarr.
Second round: DAVE STREET **** beat Ed Turner.

BCSC, March 24

Handicap K/O #2: click here for full results

BCSC, April 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Jason Champion beat Steffen NowakJason Champion beat KEITH WILTSHIREJason Champion beat Steve FerrerJason Champion beat Blaine Buchanan
Steffen Nowak beat Charlie Hetherington
KEITH WILTSHIRE ** beat Juanita FerrerKEITH WILTSHIRE ** beat Ian Tarr
Ian Tarr beat MILES FARREN
Steve Ferrer beat Richard OwsleySteve Ferrer beat Stuart MannSteve Ferrer beat GAZ OWEN
Stuart Mann beat TONY WALTERS
GAZ OWEN beat FRANCOIS ANDRESGAZ OWEN beat CHRIS ROBERTS
CHRIS ROBERTS **** beat Simonetta Barone
Blaine Buchanan beat BRIAN PORTERBlaine Buchanan beat Phillip HillBlaine Buchanan beat Roland Herrera
Phillip Hill beat Cynthia Roberts
Roland Herrera beat Richard CartwrightRoland Herrera beat Martin Hemming
Martin Hemming beat Mark Dixon

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Richard Cartwright beat Steffen NowakRichard Cartwright beat Mark DixonRichard Cartwright beat Charlie Hetherington
Mark Dixon beat Richard Owsley
Richard Owsley beat Cynthia Roberts
Charlie Hetherington beat Simonetta BaroneCharlie Hetherington beat Juanita FerrerCharlie Hetherington beat BRIAN PORTER
Juanita Ferrer beat FRANCOIS ANDRES
BRIAN PORTER beat NIGEL MITCHELLBRIAN PORTER beat TONY WALTERS
TONY WALTERS beat MILES FARREN

BCSC, May 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simonetta Barone beat Ian PrestonSimonetta Barone beat Ed TurnerSimonetta Barone beat Phillip HillSimonetta Barone beat Steffen Nowak
Ed Turner beat BRIAN PORTER
Phillip Hill beat Martin HemmingPhillip Hill beat Ian Tarr
Ian Tarr beat SUSY LIEDTKE
Steffen Nowak beat Juanita FerrerSteffen Nowak beat Richard OwsleySteffen Nowak beat Richard Cartwright
Juanita Ferrer beat Blaine Buchanan
Richard Owsley beat Roland Herrera
Richard Cartwright beat Steve FerrerRichard Cartwright beat JOHN SPRAGUERichard Cartwright beat Tony Walters
JOHN SPRAGUE beat THOMAS LIEDTKE
TONY WALTERS beat NEIL LOWTHIANTONY WALTERS **** beat Stuart Mann
Stuart Mann beat JOHN PATON

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Juanita Ferrer beat Ian PrestonJuanita Ferrer beat Roland HerreraJuanita Ferrer beat Martin Hemming
Roland Herrera beat JOHN PATON
Martin Hemming beat Steve FerrerMartin Hemming beat SUSY LIEDTKEMartin Hemming beat THOMAS LIEDTKE
THOMAS LIEDTKE ** beat Blaine BuchananTHOMAS LIEDTKE beat NEIL LOWTHIAN
NEIL LOWTHIAN beat BRIAN PORTER

BCSC, June 9

Lesters Trophy 55: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: JASON BRAY ** beat Simon Baker.

BCSC, July 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat GRAHAM ROSSMartin Hemming beat Phillip HillMartin Hemming beat Richard CartwrightMartin Hemming beat Roland Herrera
Phillip Hill beat Neil YoungPhillip Hill beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat Juanita Ferrer
Richard Cartwright beat Jason ChampionRichard Cartwright beat Simonetta Barone
Simonetta Barone beat Ed Turner
Roland Herrera beat MILES FARRENRoland Herrera beat GAZ OWENRoland Herrera beat Steffen Nowak
GAZ OWEN **** beat Mark Dixon
Steffen Nowak beat BRIAN PORTERSteffen Nowak beat Ian Tarr
Ian Tarr beat TIM LINE

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Mark Dixon beat CHRIS ROBERTSMark Dixon beat Juanita FerrerMark Dixon beat Jason ChampionMark Dixon beat Neil Young
Juanita Ferrer beat Ed Turner
Jason Champion beat GRAHAM ROSS
Neil Young beat BRIAN PORTERNeil Young beat TIM LINE
TIM LINE beat MILES FARREN

BCSC, August 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Cynthia RobertsStuart Mann beat Blaine BuchananStuart Mann beat TONY WALTERSStuart Mann beat Ed Turner
Blaine Buchanan beat Phillip Hill
TONY WALTERS beat CHRIS ROBERTSTONY WALTERS **** beat John SlatteryTONY WALTERS beat SIMON FAHOURY
SIMON FAHOURY **** beat Elliot SmartSIMON FAHOURY ** beat Richard Cartwright
Richard Cartwright beat Steve Ferrer
Ed Turner beat Ian TarrEd Turner beat MARTIN POTTEREd Turner beat Martin Hemming
MARTIN POTTER ** beat Roland Herrera
Martin Hemming beat TIM LINEMartin Hemming beat Simonetta Barone
Simonetta Barone beat MILES FARREN

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
John Slattery beat CHRIS ROBERTSJohn Slattery beat Roland HerreraJohn Slattery beat TIM LINE
Roland Herrera beat Steve Ferrer
TIM LINE ** beat Phillip HillTIM LINE ** beat Ian TarrTIM LINE ** beat Cynthia Roberts
Cynthia Roberts beat MILES FARRENCynthia Roberts beat JOHN SPRAGUE
JOHN SPRAGUE **** beat Elliot Smart

BCSC, August 18

Handicap K/O #3: click here for full results

BCSC, September 8

Lesters Trophy 56: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: TONY WALTERS **** beat Steffen Nowak.

BCSC, October 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Cynthia RobertsStuart Mann beat MILES FARRENStuart Mann beat Juanita FerrerStuart Mann beat Steve Ferrer
MILES FARREN **** beat Ed Turner
Juanita Ferrer beat Roland HerreraJuanita Ferrer beat Neil Young
Neil Young beat CHRIS ROBERTS
Steve Ferrer beat Richard CartwrightSteve Ferrer beat Ian PrestonSteve Ferrer beat Steffen Nowak
Ian Preston beat Ian Tarr
Steffen Nowak beat TIM LINESteffen Nowak beat Blaine BuchananSteffen Nowak beat Simonetta Herrera
Blaine Buchanan beat Jason Champion
Simonetta Herrera beat Martin HemmingSimonetta Herrera beat JOHN PATON
JOHN PATON beat MARK SHIPTON

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
TIM LINE ** beat Richard CartwrightTIM LINE beat CHRIS ROBERTSTIM LINE ** beat Roland HerreraTIM LINE ** beat Ian Tarr
CHRIS ROBERTS **** beat Martin Hemming
Roland Herrera beat Cynthia Roberts
Ian Tarr beat Jason ChampionIan Tarr beat Ed Turner
Ed Turner beat MARK SHIPTON

BCSC, October 20

Handicap K/O #4: click here for full results

BCSC, November 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat ROUSLAN BASSMartin Hemming beat TONY WALTERSMartin Hemming beat Bo PetersonMartin Hemming beat Steffen NowakMartin Hemming will meet Richard Owsley at a date, time and place yet to be decided
Bo Peterson beat CHRIS ROBERTSBo Peterson beat Jason Champion
Jason Champion beat MATT WHITFORD
Steffen Nowak beat Stuart MannSteffen Nowak beat Roland HerreraSteffen Nowak beat Richard Cartwright
Roland Herrera beat Steve Ferrer
Richard Cartwright beat CECILIA SPARKERichard Cartwright beat MILES FARREN
MILES FARREN beat TIM LINE
Richard Owsley beat Ed TurnerRichard Owsley beat ADRIAN FARTHINGRichard Owsley beat Juanita Ferrer
ADRIAN FARTHING ** beat Ian Tarr
Juanita Ferrer beat Mark DixonJuanita Ferrer beat Simonetta Herrera
Simonetta Herrera beat Cynthia Roberts

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Mark Dixon beat MATT WHITFORDMark Dixon beat Steve FerrerMark Dixon beat Ian TarrMark Dixon beat TONY WALTERS
Steve Ferrer beat Ed Turner
Ian Tarr beat ROUSLAN BASSIan Tarr beat TIM LINE
TIM LINE ** beat Cynthia Roberts
TONY WALTERS **** beat Stuart MannTONY WALTERS beat CECILIA SPARKE
CECILIA SPARKE beat CHRIS ROBERTS

BCSC, December 8

Lesters Trophy 57: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
Second round: MILES FARREN ** beat Richard Cartwright.


2004

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10#11#12
Jan8Feb12Mar11Apr8May13Jun10Jul8Aug12Sep9Oct14Nov11Dec9
RICHARD CARTWRIGHT1425....4010D9525101405560
Juanita Ferrer232050.10D3025..10D103512050
Cynthia Roberts32154510..45..75.30.10
Richard Owsley41953535.3525.4510D10D1010.
Tony Walters5160...10D10.103070151510
Chris Roberts61401055..35..15.25..
Elias Hamati780.....4030...10.
Simon Gonzales845.45..........
Mike Osborne945....35..10....
Liz Cefalas10403010..........
Callum Campbell11=35.......35....
Paul Gilbertson11=35..........35.
Nick Patt11=3535...........
Keith Wiltshire1430........30...
Simon Fahoury15=25.25..........
Dominic Neate15=25......25.....
Tim Oldfield1720...1010.......
Rob Wills1815...15........
Martin Keenan19=10.......10....
Mike Rodwell19=10........10...
Alan Sammonds19=10..10.........
John Sutcliffe19=1010...........
Lewis Young19=10...10........

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 33.

2004 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simon Baker beat CHRIS ROBERTSSimon Baker beat Roland HerreraSimon Baker beat Charlie HetheringtonSimon Baker beat Ian TarrSimon Baker beat Stuart Mann
Roland Herrera beat Dave Pym
Charlie Hetherington beat NICK PATTCharlie Hetherington beat Neil Young
Neil Young beat JOHN SUTCLIFFE
Ian Tarr beat Ian PrestonIan Tarr beat Simonetta BaroneIan Tarr beat JUANITA FERRER
Simonetta Barone beat Alan Parfitt
JUANITA FERRER beat LIZ CEFALASJUANITA FERRER ** beat Jason Champion
Jason Champion beat Phillip Hill
Stuart Mann beat Steve FerrerStuart Mann beat CYNTHIA ROBERTSStuart Mann beat Steffen Nowak
CYNTHIA ROBERTS **** beat Martin Hemming
Steffen Nowak beat Mark DixonSteffen Nowak beat RICHARD OWSLEY
RICHARD OWSLEY ** beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat Phillip HillIan Preston beat Dave PymIan Preston beat LIZ CEFALASIan Preston beat Ed Turner
Dave Pym beat Steve Ferrer
LIZ CEFALAS beat JOHN SUTCLIFFELIZ CEFALAS ** beat Mark Dixon
Mark Dixon beat CHRIS ROBERTS
Ed Turner beat Alan ParfittEd Turner beat NICK PATT
NICK PATT **** beat Martin Hemming

BCSC, February 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Alan Parfitt beat Jason ChampionAlan Parfitt beat SIMON GONZALESAlan Parfitt beat Steffen NowakAlan Parfitt beat Mark DixonAlan Parfitt beat Simonetta Barone
SIMON GONZALES **** beat Charlie Hetherington
Steffen Nowak beat Richard MoodySteffen Nowak beat RICHARD OWSLEY
RICHARD OWSLEY ** beat Paul Watts
Mark Dixon beat Stuart MannMark Dixon beat SIMON FAHOURYMark Dixon beat Simon Baker
SIMON FAHOURY beat LIZ CEFALAS
Simon Baker beat CHRIS ROBERTSSimon Baker beat Ed Turner
Simonetta Barone beat CYNTHIA ROBERTSSimonetta Barone beat Elliot SmartSimonetta Barone beat Tim Jefferies
Elliot Smart beat Ian Preston
Tim Jefferies beat Phillip HillTim Jefferies beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Roland Herrera

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Charlie Hetherington beat Stuart MannCharlie Hetherington beat Ed TurnerCharlie Hetherington beat CHRIS ROBERTS
Ed Turner beat Paul Watts
CHRIS ROBERTS ** beat Ian PrestonCHRIS ROBERTS ** beat Jason ChampionCHRIS ROBERTS ** beat Phillip Hill
Jason Champion beat LIZ CEFALAS
Roland Herrera beat Richard MoodyPhillip Hill beat Roland Herrera
Phillip Hill beat CYNTHIA ROBERTS

BCSC, March 11

Lesters Trophy 50: click here for full results

There were no bonus points awarded.

BCSC, April 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Simon BakerStuart Mann beat Ian TarrStuart Mann beat Neil YoungStuart Mann beat John Slattery
Ian Tarr beat JUANITA FERRER
Neil Young beat Charlie HetheringtonNeil Young beat Ed Turner
Charlie Hetherington beat TIM OLDFIELD
Ed Turner beat LEWIS YOUNGEd Turner beat Phillip Hill
Phillip Hill beat Tim Jefferies
John Slattery beat ROB WILLSJohn Slattery beat RICHARD OWSLEYJohn Slattery beat Ian Preston
RICHARD OWSLEY ** beat Paul Watts
Ian Preston beat TONY WALTERSIan Preston beat Jason Champion
Jason Champion beat Steve Ferrer

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Tim Jefferies beat TIM OLDFIELDTim Jefferies beat Paul WattsTim Jefferies beat JUANITA FERRER
Paul Watts beat Charlie Hetherington
JUANITA FERRER beat TONY WALTERSJUANITA FERRER ** beat Steve Ferrer
Steve Ferrer beat Simon BakerSteve Ferrer beat ROB WILLS
ROB WILLS beat LEWIS YOUNG

BCSC, May 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simonetta Barone beat Ian PrestonSimonetta Barone beat Steve FerrerSimonetta Barone beat Tim JefferiesSimonetta Barone beat Paul WattsSimonetta Barone beat Simon Baker
Steve Ferrer beat Phillip Hill
Tim Jefferies beat John SlatteryTim Jefferies beat CHRIS ROBERTS
CHRIS ROBERTS ** beat Alan Parfitt
Paul Watts beat Charlie HetheringtonPaul Watts beat Stuart MannPaul Watts beat RICHARD CARTWRIGHT
Stuart Mann beat Ed Turner
RICHARD CARTWRIGHT beat TONY WALTERSRICHARD CARTWRIGHT beat CYNTHIA ROBERTS
CYNTHIA ROBERTS **** beat Martin Hemming
Simon Baker beat JUANITA FERRERSimon Baker beat RICHARD OWSLEYSimon Baker beat Jason Champion
RICHARD OWSLEY beat TIM OLDFIELD
Jason Champion beat Elliot SmartJason Champion beat Ian Tarr
Ian Tarr beat Steffen NowakIan Tarr beat MIKE OSBORNE
MIKE OSBORNE ** beat Roland Herrera

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat Alan ParfittEd Turner beat TONY WALTERSEd Turner beat John SlatteryEd Turner beat Ian Preston
John Slattery beat TIM OLDFIELD
Ian Preston beat Steffen NowakIan Preston beat Roland HerreraIan Preston beat Martin Hemming
Roland Herrera beat Charlie Hetherington
Martin Hemming beat Elliot SmartMartin Hemming beat JUANITA FERRER
JUANITA FERRER ** beat Phillip Hill

BCSC, June 10

Lesters Trophy 51: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: ELIAS HAMATI ** beat Ian Preston.

BCSC, July 8

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Phillip Hill beat Mark DixonPhillip Hill beat Ed TurnerPhillip Hill beat Charlie HetheringtonPhillip Hill beat RICHARD CARTWRIGHT
Ed Turner beat Paul Watts
Charlie Hetherington beat TONY WALTERSCharlie Hetherington beat Stuart Mann
Stuart Mann beat ELIAS HAMATI
RICHARD CARTWRIGHT beat RICHARD OWSLEYRICHARD CARTWRIGHT ** beat Gerry CarolanRICHARD CARTWRIGHT **** beat Ian Tarr
Gerry Carolan beat DOMINIC NEATE
Ian Tarr beat Dave PymIan Tarr beat Martin Hemming
Martin Hemming beat Jason Champion

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
RICHARD OWSLEY **** beat Dave PymRICHARD OWSLEY received a bye when Mark Dixon resignedRICHARD OWSLEY ** beat Elias Hamati
Mark Dixon beat TONY WALTERS
ELIAS HAMATI ** beat Paul WattsELIAS HAMATI beat DOMINIC NEATE
DOMINIC NEATE ** beat Jason Champion

BCSC, August 12

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat MIKE OSBORNEIan Tarr beat Steve FerrerIan Tarr beat RICHARD CARTWRIGHTIan Tarr beat Stuart MannIan Tarr beat CYNTHIA ROBERTS
Steve Ferrer beat Ian Preston
RICHARD CARTWRIGHT beat CHRIS ROBERTS
Stuart Mann beat Ed TurnerStuart Mann beat Blaine BuchananStuart Mann beat Martin Hemming
Blaine Buchanan beat Simonetta Barone
Martin Hemming beat RICHARD OWSLEYMartin Hemming beat Mark Dixon
Mark Dixon beat JUANITA FERRER
CYNTHIA ROBERTS beat TONY WALTERSCYNTHIA ROBERTS beat CALLUM CAMPBELLCYNTHIA ROBERTS ** beat Gerry Carolan
CALLUM CAMPBELL ** beat Roland Herrera
Gerry Carolan beat Jason ChampionGerry Carolan beat Dave Pym
Dave Pym beat MARTIN KEENAN

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat JUANITA FERRERIan Preston beat CHRIS ROBERTSIan Preston beat TONY WALTERSIan Preston beat Roland Herrera
CHRIS ROBERTS beat RICHARD OWSLEY
TONY WALTERS beat MARTIN KEENANTONY WALTERS ** beat Ed Turner
Roland Herrera beat MIKE OSBORNERoland Herrera beat Jason Champion
Jason Champion beat Simonetta Barone

BCSC, September 9

Lesters Trophy 52: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
Quarter-finals: TONY WALTERS **** beat Dave Pym.

BCSC, October 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
RICHARD CARTWRIGHT **** beat Ian TarrRICHARD CARTWRIGHT beat CHRIS ROBERTSRICHARD CARTWRIGHT ** beat Ian PrestonRICHARD CARTWRIGHT ** beat Blaine Buchanan
CHRIS ROBERTS beat TONY WALTERS
Ian Preston beat Phillip HillIan Preston beat Steve Ferrer
Steve Ferrer beat Gerry Carolan
Blaine Buchanan beat Steffen NowakBlaine Buchanan beat Neil YoungBlaine Buchanan beat Charlie Hetherington
Neil Young beat Jason Champion
Charlie Hetherington beat JUANITA FERRERCharlie Hetherington beat Ed Turner
Ed Turner beat CYNTHIA ROBERTSEd Turner beat Stuart Mann
Stuart Mann beat RICHARD OWSLEY

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Jason Champion beat Gerry CarolanJason Champion beat TONY WALTERSJason Champion beat CYNTHIA ROBERTS
TONY WALTERS beat RICHARD OWSLEY
CYNTHIA ROBERTS beat JUANITA FERRERCYNTHIA ROBERTS ** beat Phillip Hill
JUANITA FERRER **** beat Steffen Nowak
Phillip Hill beat Ian Tarr

BCSC, November 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat RICHARD OWSLEYMartin Hemming beat Rosey BensleyMartin Hemming beat Steffen NowakMartin Hemming beat Roland HerreraMartin Hemming beat JUANITA FERRER
Rosey Bensley beat Blaine Buchanan
Steffen Nowak beat Stuart Mann
Roland Herrera beat Charlie HetheringtonRoland Herrera beat Simonetta Barone
Simonetta Barone beat ELIAS HAMATI
JUANITA FERRER ** beat Ian PrestonJUANITA FERRER ** beat Steve FerrerJUANITA FERRER ** beat Richard MoodyJUANITA FERRER ** beat Phillip Hill
Steve Ferrer beat Neil Young
Richard Moody beat Gerry CarolanRichard Moody beat PAUL GILBERTSON
PAUL GILBERTSON ** beat Jason Champion
Phillip Hill beat RICHARD CARTWRIGHTPhillip Hill beat John SlatteryPhillip Hill beat Jeremy Limb
John Slattery beat Ian Tarr
Jerry Limb beat TONY WALTERSJerry Limb beat Paul Watts
Paul Watts beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat Stuart MannEd Turner beat TONY WALTERSEd Turner beat RICHARD CARTWRIGHT
TONY WALTERS beat RICHARD OWSLEY
ELIAS HAMATI declined to contest the consolation flight
RICHARD CARTWRIGHT ** beat Gerry CarolanRICHARD CARTWRIGHT ** beat Blaine BuchananRICHARD CARTWRIGHT ** beat Neil Young
Blaine Buchanan beat Ian Tarr
Neil Young beat Jason ChampionNeil Young beat Charlie Hetherington
Charlie Hetherington beat Ian Preston

BCSC, December 9

Lesters Trophy 53: click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
Second round: JUANITA FERRER **** beat Simonetta Barone; RICHARD CARTWRIGHT ** beat Paul Watts.


2003

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINAL
POS.
TOTAL
PTS.
#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10#11#12
Jan9Feb13Mar13Apr10May8Jun12Jul10Aug14Sep11Oct9Nov13Dec11
STEVE FERRER159575.11045D.1006050D10010D7080
John Lewis237510D.1201054510D10.10.3550
Jason Champion3360607010D454010D35.10D10D6050
Mark Dixon428525101065.10...15510.
Phillip Hill5265...1045.140.101050.
Paul Gilbertson6180.....10..170...
Simon Fahoury7105....1010.60.25..
Jeremy Axford8=95....2570......
Jonathan Pearson8=95.........45.50
Chris Johnson1090.....90......
John Sutcliffe1180........7010..
Patrick Rawson1275.....4010..15.10
Juanita Ferrer1370..10....35..25.
Richard Owsley1455.........2035.
Raf Botta1550...........50
Rob Allen1645102510.........
Mike Osborne1740.........2515.
Andy Neath18=35.........25.10
Alan Parfitt18=35....10.25.....
Chris Roberts18=35..........2510
Michael Castle2130.15.15........
Tony Silva2225.........25..
Matthew Billington23=20.........10.10
Cynthia Roberts23=20..........1010
Martin Potter25=15.......15....
Dylan Pratchett25=1515...........
Neil Barrett27=10.10..........
Liz Cefalas27=10.10..........
Rachel Dumitrache27=10.....10......
John Sprague27=10.......10....

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 43.

2003 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: **** after a player's name denotes gain of 20 bonus points for beating a current Premier One player.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status not currently competing in Premier One.

BCSC, January 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Dave Pym beat Martin HemmingDave Pym beat Blaine BuchananDave Pym beat John SlatteryDave Pym beat Paul Watts
Blaine Buchanan beat DYLAN PRATCHETT
John Slattery beat Roland HerreraJohn Slattery beat Simonetta Barone
Simonetta Barone beat Rosey Bensley
Paul Watts beat Elliot SmartPaul Watts beat Steffen NowakPaul Watts beat STEVE FERRER
Steffen Nowak beat Neil Young
STEVE FERRER beat MARK DIXONSTEVE FERRER **** beat Stuart MannSTEVE FERRER beat JASON CHAMPION
Stuart Mann beat Ed Turner
JASON CHAMPION beat JOHN LEWISJASON CHAMPION **** beat Charlie Hetherington
Charlie Hetherington beat Kevin White

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat Ed TurnerMartin Hemming beat DYLAN PRATCHETTMartin Hemming beat Elliot SmartMartin Hemming beat Neil Young
DYLAN PRATCHETT beat ROB ALLEN
Elliot Smart beat Rosey BensleyElliot Smart beat JOHN LEWIS
Neil Young beat Kevin WhiteNeil Young beat MARK DIXON
MARK DIXON ** beat Roland Herrera

BCSC, February 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Dave Pym beat MARK DIXONDave Pym beat Simonetta BaroneDave Pym beat Kevin WhiteDave Pym beat Charlie Hetherington
Simonetta Barone beat ROB ALLEN
Kevin White beat Martin HemmingKevin White beat Rosey Bensley
Rosey Bensley beat Paul Watts
Charlie Hetherington beat LIZ CEFALASCharlie Hetherington beat Neil YoungCharlie Hetherington beat Blaine Buchanan
Neil Young beat Steffen Nowak
Blaine Buchanan beat NEIL BARRETTBlaine Buchanan beat Stuart MannBlaine Buchanan beat JASON CHAMPION
Stuart Mann beat Ed Turner
JASON CHAMPION ** beat Roland HerreraJASON CHAMPION **** beat John Slattery
John Slattery beat MICHAEL CASTLE

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Martin Hemming beat Roland HerreraMartin Hemming beat ROB ALLENMartin Hemming beat Paul Watts
ROB ALLEN ** beat Ed Turner
Paul Watts beat MARK DIXONPaul Watts beat MICHAEL CASTLEPaul Watts beat Steffen Nowak
MICHAEL CASTLE beat NEIL BARRETT
Steffen Nowak beat LIZ CEFALAS

BCSC, March 13

Lesters Trophy XLVI click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: STEVE FERRER **** beat Ed Turner.
Second round: STEVE FERRER ** beat Steffen Nowak; JOHN LEWIS **** beat Dave Pym.
Quarter-finals: STEVE FERRER ** beat Rosey Bensley; JOHN LEWIS ** beat Sarah Rosich.
Semi-finals: JOHN LEWIS ** beat Ian Preston.

BCSC, April 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat PHILLIP HILLIan Preston beat JASON CHAMPIONIan Preston beat Stuart MannIan Preston beat JOHN LEWIS
JASON CHAMPION **** beat Martin Hemming
Stuart Mann beat Simonetta BaroneStuart Mann beat John NapierStuart Mann beat Ian Tarr
John Napier beat Steffen Nowak
Ian Tarr beat MICHAEL CASTLEIan Tarr beat Paul Watts
Paul Watts beat John Slattery
JOHN LEWIS ** beat Roland HerreraJOHN LEWIS ** beat Rosey BensleyJOHN LEWIS **** beat Charlie Hetherington
Rosey Bensley beat Neil Young
Charlie Hetherington beat MARK DIXONCharlie Hetherington beat STEVE FERRER
STEVE FERRER **** beat Dave Pym

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
John Slattery beat Simonetta BaroneJohn Slattery beat MICHAEL CASTLEJohn Slattery beat MARK DIXON
MICHAEL CASTLE beat PHILLIP HILL
MARK DIXON ** beat Neil YoungMARK DIXON **** beat Dave PymMARK DIXON ** beat Roland Herrera
Dave Pym beat Martin Hemming
Roland Herrera beat Steffen Nowak

BCSC, May 8

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Preston beat Simonetta BaroneIan Preston beat PHILLIP HILLIan Preston beat Elliot SmartIan Preston beat Ian TarrIan Preston beat Roland Herrera
PHILLIP HILL **** beat Charlie Hetherington
Elliot Smart beat Dave PymElliot Smart beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Neil Young
Ian Tarr beat Paul WattsIan Tarr beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Blaine BuchananStuart Mann beat JOHN LEWIS
JOHN LEWIS **** beat Martin Hemming
Roland Herrera beat Kevin WhiteRoland Herrera beat JEREMY AXFORDRoland Herrera beat Ed Turner
JEREMY AXFORD beat JASON CHAMPION
Ed Turner beat SIMON FAHOURYEd Turner beat John Napier
John Napier beat ALAN PARFITT

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Kevin White beat Paul WattsKevin White beat JASON CHAMPIONKevin White beat Simonetta Barone
Paul Watts beat Martin Hemming
JASON CHAMPION beat ALAN PARFITTJASON CHAMPION **** beat Dave Pym
Dave Pym beat Blaine Buchanan
Simonetta Barone beat Neil YoungSimonetta Barone beat Charlie Hetherington
Charlie Hetherington beat SIMON FAHOURY

BCSC, June 12

Lesters Trophy XLVII click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: STEVE FERRER **** beat John Slattery; PATRICK RAWSON ** beat Peter Bennet.
Second round: JEREMY AXFORD **** beat Blaine Buchanan; CHRIS JOHNSON **** beat Ian Tarr.
Quarter-finals: STEVE FERRER ** beat Tony Lee.

BCSC, July 10

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PHILLIP HILL beat PATRICK RAWSONPHILLIP HILL beat STEVE FERRERPHILLIP HILL **** beat Charlie HetheringtonPHILLIP HILL **** beat Paul Watts
Charlie Hetherington beat Neil YoungCharlie Hetherington beat JASON CHAMPION
JASON CHAMPION ** beat Ian Preston
Paul Watts beat Kevin WhitePaul Watts beat Ed TurnerPaul Watts beat Dave Pym
Ed Turner beat Steffen Nowak
Dave Pym beat Ian TarrDave Pym beat ALAN PARFITT
ALAN PARFITT beat JOHN LEWIS

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
STEVE FERRER beat PATRICK RAWSONSTEVE FERRER ** beat Kevin WhiteSTEVE FERRER **** beat Ian Tarr
Kevin White beat Steffen Nowak
Ian Tarr beat Ian PrestonIan Tarr beat Neil Young
Neil Young beat JOHN LEWIS

BCSC, August 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Charlie Hetherington beat Ian TarrCharlie Hetherington beat Elliot SmartCharlie Hetherington beat STEVE FERRERCharlie Hetherington beat Kevin White
Elliot Smart beat Stuart Mann
STEVE FERRER ** beat Rosey BensleySTEVE FERRER beat JUANITA FERRER
JUANITA FERRER ** beat Steffen Nowak
Kevin White beat Martin HemmingKevin White beat Blaine BuchananKevin White beat Roland HerreraKevin White beat SIMON FAHOURY
Blaine Buchanan beat MARTIN POTTER
Roland Herrera beat John Slattery
SIMON FAHOURY ** beat Simonetta BaroneSIMON FAHOURY ** beat John Napier
John Napier beat Ed Turner

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ian Tarr beat Rosey BensleyIan Tarr beat MARTIN POTTERIan Tarr beat John SlatteryIan Tarr beat Stuart Mann
MARTIN POTTER beat JOHN SPRAGUE
John Slattery beat Martin Hemming
Stuart Mann beat Simonetta BaroneStuart Mann beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Ed Turner

BCSC, September 18

Lesters Trophy XLVIII click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: STEVE FERRER ** beat Steffen Nowak; JOHN SUTCLIFFE ** beat John Ould.
Second round: PAUL GILBERTSON **** beat Paul Watts; STEVE FERRER **** beat Martin Hemming; JOHN SUTCLIFFE ** beat Roland Herrera.
Quarter-finals: PAUL GILBERTSON ** beat Simonetta Barone.
Final: PAUL GILBERTSON **** beat Ian Tarr.

BCSC, October 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
MARK DIXON beat JOHN SUTCLIFFEMARK DIXON ** beat Simonetta BaroneMARK DIXON beat MIKE OSBORNEMARK DIXON ** beat Roland HerreraMARK DIXON **** beat Stuart Mann
MIKE OSBORNE beat PHILLIP HILL
Roland Herrera beat JASON CHAMPIONRoland Herrera beat Ian Tarr
Ian Tarr beat STEVE FERRER
Stuart Mann beat PATRICK RAWSONStuart Mann beat SIMON FAHOURYStuart Mann beat Ian PrestonStuart Mann beat Elliot Smart
SIMON FAHOURY beat RICHARD OWSLEY
Ian Preston beat ANDY NEATHIan Preston beat JONATHAN PEARSON
JONATHAN PEARSON **** beat Ed Turner
Elliot Smart beat Martin HemmingElliot Smart beat TONY SILVAElliot Smart beat Dave Pym
TONY SILVA beat MATTHEW BILLINGTON
Dave Pym beat Neil YoungDave Pym beat Steffen Nowak
Steffen Nowak beat Paul Watts

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Simonetta Barone beat JASON CHAMPIONSimonetta Barone beat Ed TurnerSimonetta Barone beat Martin Hemming
Ed Turner beat PHILLIP HILLEd Turner beat Paul Watts
Martin Hemming beat JOHN SUTCLIFFEMartin Hemming beat ANDY NEATHMartin Hemming beat RICHARD OWSLEY
ANDY NEATH ** beat Neil Young
RICHARD OWSLEY beat STEVE FERRERRICHARD OWSLEY beat PATRICK RAWSON
PATRICK RAWSON beat MATTHEW BILLINGTON

BCSC, November 13

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Dave PymStuart Mann beat Simon BakerStuart Mann beat JASON CHAMPIONStuart Mann beat Simonetta Barone
Simon Baker beat MARK DIXON
JASON CHAMPION beat Charlie Hetherington ****JASON CHAMPION beat JUANITA FERRER
JUANITA FERRER beat RICHARD OWSLEY
Simonetta Barone beat CYNTHIA ROBERTSSimonetta Barone beat Steffen NowakSimonetta Barone beat Elliot Smart
Steffen Nowak beat Blaine BuchananSteffen Nowak beat Ed Turner
Ed Turner beat Ian Tarr
Elliot Smart beat JOHN LEWISElliot Smart beat Roland HerreraElliot Smart beat PHILLIP HILL
Roland Herrera beat STEVE FERRER
PHILLIP HILL beat Neil Young **PHILLIP HILL beat CHRIS ROBERTS
CHRIS ROBERTS beat MIKE OSBORNE

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
STEVE FERRER beat Dave Pym ****STEVE FERRER beat MIKE OSBORNESTEVE FERRER beat Blaine Buchanan ****
MIKE OSBORNE beat CYNTHIA ROBERTS
Blaine Buchanan beat MARK DIXONBlaine Buchanan beat JOHN LEWISBlaine Buchanan beat Neil Young
JOHN LEWIS beat Charlie Hetherington ****
Neil Young beat RICHARD OWSLEY
RICHARD OWSLEY beat Ian Tarr ****

BCSC, December 11

Lesters Trophy XLIX click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: RAF BOTTA **** beat John Slattery; JOHN LEWIS **** beat Dave Pym; STEVE FERRER ** beat Rosey Bensley; JONATHAN PEARSON **** beat Blaine Buchanan.
Second round: STEVE FERRER **** beat Ian Tarr.


2002

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best seven tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINAL POS.TOTAL PTS.#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10#11#12
Jan10Feb14Mar14Apr11May9Jun13Jul11Aug8Sep12Oct10Nov14Dec12
NEIL YOUNG152010D25D7025954012020D4013010D10D
Steffen Nowak229510D75.255010D.3510D351560
Roland Herrera32355015.2510D10D2510D10D1010010
John Lewis42303510D.10010D10D.5010151010
John Renicks5195..401015.7025..35.
Simonetta Barone6190.10.35..3025.401040
Stephan Kerberg7135.....12015.....
Jason Champion8115........10603510
Phillip Hill911015........3560.
Elias Hamati1080.....40..40...
John Sprague1175.3510101010......
Michael Castle1270......1025.1025.
Mark Dixon1360........60...
Gilles Le Bris1460.10.50........
Craig Adams1560.20.40........
Paul Gilbertson1660.25........2510
Liz Barker1755........40.15.
Jonathan Prager185050...........
John Ryan19453510..........
Ashley Hurley20=2525...........
Neil Martin20=25....25.......
Tom Limb22=201010..........
Dan McLeod22=20..........1010
Max Limb2415.15..........
Kevin Carter25=1010...........
Steve Ferrer25=10...........10
Chris Hemming25=10.10..........
Laura James25=10..........10.
Mike Martin25=10.........10..
John Ould25=10....10.......
Scott Wood25=10...........10

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund (for engraved mementoes and cash prizes at the end of the season) finally totalled 50.

2002 results:

Note: IGP players appear in BLOCK CAPITALS.

Note: ** after a player's name denotes gain of 10 bonus points for beating a player with Premier Status.

BCSC, January 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Kevin WhiteStuart Mann beat Ed TurnerStuart Mann beat Charlie HetheringtonStuart Mann beat Jerry Limb
Ed Turner beat PHILLIP HILL
Charlie Hetherington beat STEFFEN NOWAKCharlie Hetherington beat Martin Hemming
Martin Hemming beat JOHN LEWIS
Jerry Limb beat KEVIN CARTERJerry Limb beat JONATHAN PRAGERJerry Limb beat Paul Watts
JONATHAN PRAGER ** beat Elliot Smart
JONATHAN PRAGER beat TOM LIMB
Paul Watts beat John NapierPaul Watts beat ASHLEY HURLEYPaul Watts beat ROLAND HERRERA
ASHLEY HURLEY beat NEIL YOUNG
ROLAND HERRERA ** beat David HornerROLAND HERRERA beat JOHN RYAN
JOHN RYAN ** beat Blaine Buchanan

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Elliot Smart beat Kevin WhiteElliot Smart beat John NapierElliot Smart beat JOHN LEWIS
John Napier beat David Horner
JOHN LEWIS beat KEVIN CARTERJOHN LEWIS beat PHILLIP HILLJOHN LEWIS ** beat Blaine Buchanan
PHILLIP HILL beat TOM LIMB
Blaine Buchanan beat NEIL YOUNGBlaine Buchanan beat STEFFEN NOWAK

BCSC, February 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat JOHN SPRAGUEStuart Mann beat Jerry LimbStuart Mann beat Ian PrestonStuart Mann beat Paul Watts
Jerry Limb beat John Slattery
Ian Preston beat ROLAND HERRERAIan Preston beat Charlie Hetherington
Charlie Hetherington beat David Horner
David Horner beat TOM LIMB
Paul Watts beat MAX LIMBPaul Watts beat NEIL YOUNGPaul Watts beat Blaine BuchananPaul Watts beat STEFFEN NOWAK
NEIL YOUNG beat SIMONETTA BARONE
Blaine Buchanan beat GILLES LE BRISBlaine Buchanan beat PAUL GILBERTSON
PAUL GILBERTSON beat JOHN RYAN
STEFFEN NOWAK beat CRAIG ADAMSSTEFFEN NOWAK ** beat Rosey BensleySTEFFEN NOWAK ** beat Martin Hemming
Rosey Bensley beat CHRIS HEMMING
Martin Hemming beat Ed TurnerMartin Hemming beat Kevin White
Kevin White beat JOHN LEWIS

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
David Horner beat John SlatteryDavid Horner beat ROLAND HERRERADavid Horner beat JOHN SPRAGUE
John Slattery beat SIMONETTA BARONE
ROLAND HERRERA beat GILLES LE BRIS
JOHN SPRAGUE beat JOHN RYANJOHN SPRAGUE ** beat Ed TurnerJOHN SPRAGUE beat CRAIG ADAMS
Ed Turner beat JOHN LEWIS
CRAIG ADAMS beat TOM LIMBCRAIG ADAMS beat MAX LIMB
MAX LIMB beat CHRIS HEMMING

BCSC, March 14

Lesters Trophy XLII click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: NEIL YOUNG ** beat Dave Pym; JOHN RENICKS ** beat Drew Caudwell.
Second round: NEIL YOUNG ** beat John Napier.

BCSC, April 11

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Paul Watts beat Martin HemmingPaul Watts beat NEIL YOUNGPaul Watts beat John SlatteryPaul Watts beat JOHN LEWIS
NEIL YOUNG beat ROLAND HERRERA
John Slattery beat Charlie HetheringtonJohn Slattery beat Stuart Mann
Stuart Mann beat Rosey Bensley
JOHN LEWIS beat JOHN SPRAGUEJOHN LEWIS ** beat Jerry LimbJOHN LEWIS ** beat John NapierJOHN LEWIS beat GILLES LE BRIS
Jerry Limb beat Ed Turner
John Napier beat Blaine BuchananJohn Napier beat SIMONETTA BARONE
SIMONETTA BARONE ** beat David Horner
GILLES LE BRIS ** beat Kevin WhiteGILLES LE BRIS beat CRAIG ADAMS
CRAIG ADAMS beat STEFFEN NOWAKCRAIG ADAMS beat JOHN RENICKS

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Charlie Hetherington beat JOHN SPRAGUECharlie Hetherington beat Ed TurnerCharlie Hetherington beat ROLAND HERRERACharlie Hetherington beat David Horner
Ed Turner beat Blaine Buchanan
ROLAND HERRERA ** beat Martin Hemming
Martin Hemming beat Rosey Bensley
David Horner beat JOHN RENICKSDavid Horner beat STEFFEN NOWAK
STEFFEN NOWAK ** beat Kevin White

BCSC, May 9

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Blaine Buchanan beat JOHN RENICKSBlaine Buchanan beat Stuart MannBlaine Buchanan beat Rosey BensleyBlaine Buchanan beat NEIL YOUNG
Stuart Mann beat JOHN OULD
Rosey Bensley beat JOHN LEWISRosey Bensley beat Ed Turner
Ed Turner beat Charlie Hetherington
NEIL YOUNG ** beat Kevin WhiteNEIL YOUNG ** beat Martin HemmingNEIL YOUNG ** beat John Napier
Martin Hemming beat John Slattery
John Napier beat JOHN SPRAGUEJohn Napier beat STEFFEN NOWAK
STEFFEN NOWAK ** beat Paul WattsSTEFFEN NOWAK beat NEIL MARTIN
NEIL MARTIN beat ROLAND HERRERA

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
John Slattery beat JOHN RENICKSJohn Slattery beat Kevin WhiteJohn Slattery beat Charlie Hetherington
JOHN RENICKS beat JOHN LEWIS
Kevin White beat ROLAND HERRERA
Charlie Hetherington beat JOHN OULDCharlie Hetherington beat Paul Watts
Paul Watts beat JOHN SPRAGUE

BCSC, June 13

Lesters Trophy XLIII click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: NEIL YOUNG ** beat David Horner.
Second round: ELIAS HAMATI ** beat Paul Watts.
Quarter-finals: STEPHAN KERBERG ** beat Stuart Mann.
Semi-finals: STEPHAN KERBERG ** beat Rosey Bensley.

BCSC, July 11

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
NEIL YOUNG beat STEPHAN KERBERGNEIL YOUNG ** beat Martin HemmingNEIL YOUNG ** beat Ed TurnerNEIL YOUNG beat JOHN RENICKS
Martin Hemming beat MICHAEL CASTLE
Ed Turner beat SIMONETTA BARONEEd Turner beat Paul Watts
Paul Watts beat Blaine Buchanan
JOHN RENICKS ** beat Simon BakerJOHN RENICKS ** beat David Horner
David Horner beat Kevin WhiteDavid Horner beat John Napier
John Napier beat ROLAND HERRERA

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
Blaine Buchanan beat ROLAND HERRERABlaine Buchanan beat SIMONETTA BARONE
ROLAND HERRERA ** beat Kevin White
SIMONETTA BARONE ** beat Simon BakerSIMONETTA BARONE beat STEPHAN KERBERG
STEPHAN KERBERG beat MICHAEL CASTLE

BCSC, August 8

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Ed Turner beat ROLAND HERRERAEd Turner beat SIMONETTA BARONEEd Turner beat JOHN LEWISEd Turner beat John Napier
SIMONETTA BARONE beat JOHN RENICKS
JOHN LEWIS ** beat Kevin WhiteJOHN LEWIS beat STEFFEN NOWAK
STEFFEN NOWAK ** beat John Slattery
John Napier beat Stuart MannJohn Napier beat Paul WattsJohn Napier beat Rosey Bensley
Paul Watts beat NEIL YOUNG
Rosey Bensley beat Charlie HetheringtonRosey Bensley beat Ian Tarr
Ian Tarr beat MICHAEL CASTLE

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
Charlie Hetherington beat John SlatteryCharlie Hetherington beat JOHN RENICKSCharlie Hetherington beat NEIL YOUNG
JOHN RENICKS ** beat Kevin White
NEIL YOUNG beat ROLAND HERRERANEIL YOUNG beat MICHAEL CASTLE
MICHAEL CASTLE ** beat Stuart Mann

BCSC, September 12

Lesters Trophy XLIV click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: LIZ BARKER ** beat Richard Moody.
Second round: MARK DIXON ** beat Martin Hemming; ELIAS HAMATI ** beat Dave Pym; NEIL YOUNG ** beat Ed Turner.

BCSC, October 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
NEIL YOUNG ** beat Stuart MannNEIL YOUNG ** beat Rosey BensleyNEIL YOUNG beat JASON CHAMPIONNEIL YOUNG ** beat Charlie Hetherington
Rosey Bensley beat Paul WattsRosey Bensley beat PHILLIP HILL
PHILLIP HILL ** beat Ed Turner
JASON CHAMPION ** beat Martin HemmingJASON CHAMPION ** beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat ROLAND HERRERA
Charlie Hetherington beat MICHAEL CASTLECharlie Hetherington beat Kevin WhiteCharlie Hetherington beat SIMONETTA BARONE
Kevin White beat MIKE MARTIN
SIMONETTA BARONE beat JOHN LEWISSIMONETTA BARONE beat STEFFEN NOWAK
STEFFEN NOWAK ** beat John Slattery

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat Ed TurnerStuart Mann beat JOHN LEWISStuart Mann beat Paul Watts
JOHN LEWIS beat MIKE MARTIN
Paul Watts beat John SlatteryPaul Watts beat Martin Hemming
John Slattery beat ROLAND HERRERA
Martin Hemming beat MICHAEL CASTLE

BCSC, November 14

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Kevin White beat LAURA JAMESKevin White beat JASON CHAMPIONKevin White beat John SlatteryKevin White beat ROLAND HERRERA
JASON CHAMPION ** beat Stuart Mann
John Slattery beat JOHN LEWISJohn Slattery beat Rosey Bensley
Rosey Bensley beat STEFFEN NOWAK
ROLAND HERRERA beat NEIL YOUNGROLAND HERRERA beat PAUL GILBERTSONROLAND HERRERA ** beat Paul WattsROLAND HERRERA ** beat Ian Preston
PAUL GILBERTSON beat JOHN RENICKS
Paul Watts beat Drew CaudwellPaul Watts beat Jerry Limb
Jerry Limb beat LIZ BARKER
Ian Preston beat SIMONETTA BARONEIan Preston beat MICHAEL CASTLEIan Preston beat PHILLIP HILL
MICHAEL CASTLE beat DAN McLEOD
PHILLIP HILL ** beat Blaine BuchananPHILLIP HILL ** beat Ed Turner
Ed Turner beat Martin Hemming

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Stuart Mann beat NEIL YOUNGStuart Mann beat Drew CaudwellStuart Mann beat JOHN RENICKS
Drew Caudwell beat LAURA JAMES
JOHN RENICKS beat SIMONETTA BARONEJOHN RENICKS beat STEFFEN NOWAKJOHN RENICKS ** beat Martin Hemming
STEFFEN NOWAK beat DAN McLEOD
Martin Hemming beat Blaine BuchananMartin Hemming beat LIZ BARKER
LIZ BARKER beat JOHN LEWIS

BCSC, December 12

Lesters Trophy XLV click here for full results

Bonus points awarded for the following results:
First round: SIMONETTA BARONE ** beat Rosey Bensley.
Second round: STEFFEN NOWAK ** beat John Slattery.


2001

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best three tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINALTOTAL#1#2#3#4
POSN.PTS.Feb8May10Jul12Oct11
PAUL WATTS118040.40100
David Horner215525D256565
Phillip Hill3150100.1040
Ed Turner414015.8540
Ian Preston5100.85.15
Martin Hemming68010D252530
Elliot Smart77015401510D
Roland Herrera865.152525
Sarah Webber96025.1025
Liz Chappell10=5050...
John Plummer10=50.50..
Jonathan Prager1250..2525
Neil Young134515.2010
Justin Bryer144040...
John Lewis15401010.20
Michael Smith1635..1025
Karl Thomas173030...
Chris Hemming1825.25..
Rosey Bensley1920...20
Steve Hayes2015.15..
Fred Buckle21=10.10..
Adam King21=1010...
Melissa May21=10...10
Steffen Nowak21=10...10
John Renicks21=10...10

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund totalled 50. This funded the engraving on the IGP trophy, engraved mementoes and small cash prizes for the winner and runner-up.

All the results from 2001

BCSC, February 8

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PHILLIP HILL beat Ed TurnerPHILLIP HILL beat David HornerPHILLIP HILL beat Justin BryerPHILLIP HILL beat Liz Chappell
David Horner beat Martin Hemming
Justin Bryer beat Karl ThomasJustin Bryer beat Sarah Webber
Sarah Webber beat Neil Young
Liz Chappell beat Adam KingLiz Chappell beat Paul Watts
Paul Watts beat John LewisPaul Watts beat Elliot Smart

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
KARL THOMAS beat John LewisKARL THOMAS beat Ed TurnerKARL THOMAS beat Neil Young
Ed Turner beat Martin Hemming
Neil Young beat Elliot Smart
Elliot Smart beat Adam King

BCSC, May 10

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
IAN PRESTON beat David HornerIAN PRESTON beat Elliot SmartIAN PRESTON beat John Plummer
Elliot Smart beat Roland HerreraElliot Smart beat Martin Hemming
Martin Hemming beat Fred Buckle
John Plummer beat Steve HayesJohn Plummer beat Chris Hemming
Chris Hemming beat John Lewis

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
DAVID HORNER beat Fred BuckleDAVID HORNER beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Steve Hayes
Steve Hayes beat John Lewis

BCSC, July 12

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
ED TURNER beat Phillip HillED TURNER beat Roland HerreraED TURNER beat David Horner
Roland Herrera beat Elliot Smart
David Horner beat Sarah WebberDavid Horner beat Martin HemmingDavid Horner beat Paul Watts
Martin Hemming beat Neil Young
Paul Watts beat Jonathan PragerPaul Watts beat Michael Smith

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
JONATHAN PRAGER beat Michael SmithJONATHAN PRAGER beat Neil Young
Neil Young beat Phillip HillNeil Young beat Elliot Smart
Elliot Smart beat Sarah Webber

BCSC, October 11

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
PAUL WATTS beat Elliot SmartPAUL WATTS beat Jonathan PragerPAUL WATTS beat Phillip HillPAUL WATTS beat David Horner
Jonathan Prager beat Melissa May
Phillip Hill beat Ian PrestonPhillip Hill beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Martin Hemming
David Horner beat John RenicksDavid Horner beat Michael SmithDavid Horner beat Ed Turner
Michael Smith beat Steffen Nowak
Ed Turner beat Rosey BensleyEd Turner beat Sarah Webber
Sarah Webber beat Neil Young

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
MARTIN HEMMING beat Steffen NowakMARTIN HEMMING beat Rosey BensleyMARTIN HEMMING beat John Lewis
Rosey Bensley beat Elliot SmartRosey Bensley beat Melissa May
John Lewis beat John RenicksJohn Lewis beat Ian Preston
Ian Preston beat Neil Young

2000

Final positions


Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best three tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) result(s) of meetings of the players in question, if any; (4) play-off (where necessary).
FINALTOTAL#1#2#3#4
POSN.PTS.Feb10May11Jul13Oct12
JERRY LIMB117010015D3040
Richard Moody21606530.65
Ed Turner313020D258520
John Napier4125.10025.
Sarah Rosich511530..85
Elliot Smart611510.6540
Roland Herrera79025254010D
John Lewis88040.2515
Phil Pulsford9754010.25
Tim Jefferies1070.40.30
Craig Thompson1165.65..
John Ryan1250.25.25
Ian Preston1345251010.
Mike Taylor144040...
Michael Smith154015..25
Ted Morgan16401510D1510
Michael Booker1735.2510.
Paul Watts183010.1010
Adam King19=2525...
Sarah Webber19=25...25
Simonetta Barone212510.15.
Liz Chappell2220.20..
Ryan Difford23=15.15..
Don Hatt23=1515...
Adam Hayward25=10...10
Irene Robinson25=10.10..
Grant Shortland25=1010...

The Bristol Intermediate Grand Prix prize fund totalled 57, and funded the purchase of the IGP trophy, plus engraved mementoes for the top two finishers.

All the results from 2000

BCSC, February 10

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
JERRY LIMB beat Ted MorganJERRY LIMB beat Adam KingJERRY LIMB beat Mike TaylorJERRY LIMB beat Richard Moody
Adam King beat Don Hatt
Mike Taylor beat Paul WattsMike Taylor beat John Lewis
John Lewis beat Simonetta BaroneJohn Lewis beat Sarah Rosich
Richard Moody beat Ed TurnerRichard Moody beat Ian PrestonRichard Moody beat Phil Pulsford
Ian Preston beat Michael Smith
Phil Pulsford beat Elliot SmartPhil Pulsford beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Grant Shortland

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
SARAH ROSICH beat Grant ShortlandSARAH ROSICH beat Michael SmithSARAH ROSICH beat Ed Turner
Michael Smith beat Elliot Smart
Ed Turner beat Simonetta BaroneEd Turner beat Don Hatt
Don Hatt beat Ted Morgan
Ted Morgan beat Paul Watts

BCSC, May 11

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
JOHN NAPIER beat Jerry LimbJOHN NAPIER beat Michael BookerJOHN NAPIER beat Roland HerreraJOHN NAPIER beat Craig Thompson
Michael Booker beat Ryan Difford
Roland Herrera beat Richard Moody
Richard Moody beat Phil Pulsford
Craig Thompson beat Ted MorganCraig Thompson beat John RyanCraig Thompson beat Tim Jefferies
John Ryan beat Ian Preston
Tim Jefferies beat Irene RobinsonTim Jefferies beat Ed Turner
Ed Turner beat Liz Chappell

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
RICHARD MOODY beat Ted MorganRICHARD MOODY beat Ryan DiffordRICHARD MOODY beat Liz Chappell
Ryan Difford beat Ian Preston
Liz Chappell beat Irene RobinsonLiz Chappell beat Jerry Limb
Jerry Limb beat Phil Pulsford

BCSC, July 13

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
ED TURNER beat Ted MorganED TURNER beat John NapierED TURNER beat Elliot Smart
John Napier beat Simonetta Barone
Elliot Smart beat Michael BookerElliot Smart beat Ian PrestonElliot Smart beat Roland Herrera
Roland Herrera beat Paul WattsRoland Herrera beat John Lewis
John Lewis beat Jerry Limb

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
JERRY LIMB beat Michael BookerJERRY LIMB beat Simonetta BaroneJERRY LIMB beat Ted Morgan
Simonetta Barone beat Paul Watts
Ted Morgan beat Ian Preston

BCSC, October 12

Main flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
SARAH ROSICH beat Phil PulsfordSARAH ROSICH beat Jerry LimbSARAH ROSICH beat Richard Moody
Phil Pulsford beat Paul Watts
Jerry Limb beat Roland HerreraJerry Limb beat Sarah Webber
Sarah Webber beat Ed Turner
Richard Moody beat Adam HaywardRichard Moody beat Michael SmithRichard Moody beat Elliot Smart
Michael Smith beat John Lewis
Elliot Smart beat Ted MorganElliot Smart beat John Ryan
John Ryan beat Tim Jefferies

Consolation flight

Quarter-finalsSemi-finalsFinal
TIM JEFFERIES beat Roland HerreraTIM JEFFERIES beat John LewisTIM JEFFERIES beat Ed Turner
John Lewis beat Ted Morgan
Ed Turner beat Paul WattsEd Turner beat Phil Pulsford

Pilot tournament, 1999


This seems the appropriate place to put details of the pilot intermediate event held in November 1999. This was the tournament upon which the successful formula of the two grand prix series was based:

BCSC, November 11, 1999

Main flight

First roundSecond roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
JOHN NAPIER beat John LewisJOHN NAPIER beat Don HattJOHN NAPIER beat Elliot SmartJOHN NAPIER beat John ChidgeyJOHN NAPIER beat Roland Herrera
Don Hatt beat Mike Taylor
Elliot Smart beat Alan ParfittElliot Smart beat Sarah Rosich
Sarah Rosich beat Ed Turner
John Chidgey beat Simonetta BaroneJohn Chidgey beat Grant ShortlandJohn Chidgey beat Jerry Limb
Grant Shortland beat Phil Pulsford
Jerry Limb beat Dave ReesJerry Limb beat Adam King
Adam King beat Liz Chappell
Roland Herrera beat Neil FarleyRoland Herrera beat Kevin WhiteRoland Herrera beat Paul Watts
Kevin White beat Graham Alder
Paul Watts beat Blaine BuchananPaul Watts beat Richard Moody
Richard Moody beat Sarah Alder

Consolation flight

First roundQuarter-finalsSemi-finalsFinal
Dave Rees beat Alan ParfittDave Rees beat John LewisDave Rees beat Ed TurnerDAVE REES versus SIMONETTA BARONE, never played, declared a draw!
John Lewis beat Liz Chappell
Ed Turner beat Mike TaylorEd Turner beat Graham Alder
Graham Alder beat Sarah Alder
Simonetta Barone beat Phil PulsfordSimonetta Barone beat Blaine Buchanan
Blaine Buchanan beat Neil Farley


IGP current positions
IGP rules and formats
Back to Bristol Intermediate GP home page